Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 24 členů, z toho 8 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno) Michal Skalka a Ondřej Horňák (ŠK Veselí n. Mor.) a Petr Krolop (ŠK Prušánky)

Poslední zápas sezóny skončil pro domácích prohrou

20. března 2016 v 21:10 | Martin Macek |  Soutěžní aktuality
Jak už to bývá, pokud mužstvu chybí opory ze základní sestavy, většinou nevyhraje. A to se přesně stalo dnes ve Vacenovicích. Zatím co hosté přijeli se všemi co jsou v základní sestavě, domácím chyběli především opory v podání Martina Londina a Radomíra Nykla. Nemohl ani Lukáš Macek, který musel na táborovou radu v ratiškovském skautu a tak místo nich nastoupili náhrandíci. Leč jediný kdo bodoval, byl Jirka Blaha a to na vítezství (ani remízu) nestačilo.
Nedá se nic dělat život, i ten šachový, jde dál. I když v případě vítězství by asi Kvasaco uvažovalo o možnosti přijmout postup do kraje, není to ale tak jednoduché jak se zdá.
Celá situace na okrese Hodonín je velmi zamotaná a vyjednávání o posilách by byly složité. Nicméně jedno negativum by případný postup Vacenovic přinesl a sice oslabení Sokolu Kyjov o dva hráče a tak by se nakonec mohlo stát, že zatím co jeden celek z okresu by postoupil, druhý by se nemusl v dlaším ročníku udržet. A to je přesně to co já celou dobu říkám - je potřeba si vychovat novou nástupnickou generaci šachistů.

Pokud se v jednotlivých klubech nenajde dobrovolník, který si vezme na svá bedra nábor a trénink mládeže, nemůžeme se divit, že situace na okrese Hodonín je taková jaká je.

A teď úplně odbočím od dnešníh zápasu. Včera jsme byli s družstvy Ratíškovic a Vacenovic na posledním soutěžním srazu v přeboru mládeže ve Vyškově. Bavil jsem se tam mimo jiné i s Milanem Londinem ml. (otcem Šimona, který se postaral o to, že družstvo Vacenovic skončilo na výborném 4. místě). A ten mi řekl, jak to funguje v Prostějově.
Minimálně do 4 základních škol chodí aktivní důchodci-šachisté, kteří zde po dohodě s ředitelem školy učí děti základům šachové hry. Tyto děti se naučí opravdu jen ty základy - tahat figurkami, pojmy jako je rošáda, boj o střed, vývin figur. Dětěm ja pak zajištěno pokračování v některém z šachových klubů. Za tímto účelem byla založena šachová škola, která se zaměřuje jen na děti a mládež.
U "nás" je jeden velký problém, stále si myslíme, že ty děti za námi přijdou....ale to je omyl. Děti za námi nepřijdou. Je potřeba je oslovit a kde jinde než ve škole. Pro šachové kluby je velmi pracné "vypiplat" si dítě od úplných základů, až po takovou úroveň aby bylo schopno něco uhrát na poslední desce v OP I. Dle mých dosavadních zkušeností to trvá min. 3 roky, většinou ale 5 let. Za tu dobu to nesmí dítě přestav bavit. Začne-li v 10-ti letech, tak se na to může ve 13-ti letech vykašlat. Začne-li v 8 letech, opět se po 5-ti letech blížíme ke kritické hranici 13-ti let. Čili nejoptimálnější věk pro šachové začátky jsou děti v 1. třídě, maximálně ve 2. třídě. A na tuto cílovou skupinu je potřeba se zaměřit. Jestliže se nenajde nikdo, kdo by byl ochoten udělat nábor a pak dál děti učit, můžeme očekávat že třeba za 10 let bude jen OP II, protože OP I. nebude mít kdo hrát.

Zde vidím velké, ale opravdu velké mezery a to jak ze strany OŠS, tak zejména aktivních šachistů. Protože dnes je da facto všechno řízené krajem, ale jak vím, velké kluby si "hrabou na vlastním písečku" a situace na "venkově" je moc nezajímá. Já si osobně myslím, že by se určitě min. v každém klubu, který hraje OP I. našel jeden dobrovolník, který by mohl nábor a následnou výuku zkusit. Každá škola na to peníze v rozpočtu má, záleží jen na domluvě. Navíc se také každá taková škola může zapojit do projektu Šachy do škol, protože pokud tam bude fungovat šachový kroužek, mají nárok na určité výhody tohoto programu. Problém je zde pouze v povinném počtu dětí (10), ale i na vesnicích by se dala výuka sloučit a těch 10 děti někde sehnat. A i kdyby toto kritérium naplněno nebylo, je přece v zájmu školy a obce, aby děti nezahálely a něčemu užitečnému se věnovaly.

Takže jsem odbočil ,ale prostě mě to nedalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Londin Milan Londin | E-mail | 21. března 2016 v 15:04 | Reagovat

Ke Tvému dlouhému článku odpovím stručně v několika bodech:

1.Máš pravdu,bez dlouhodobé a systemetické práce s dětmi se dneska neobejde žádný oddíl,který chce mít budoucnost

2.to,že na důležitý a rozhodující zápas,kde se rozhoduje o postupu do vyšší soutěže se omluví klíčový hráč z vážných důvodů je podle zákona schválnosti pravidlo.Mám vyzkoušeno,že pokud by to rozhodlo o postupu,družstvo se ve vyšší soutěži neudrží.Kdo se chce po postupu uplatnit ve vyšší soutěži,musí vyhrát s převahou,kterou neovlivní jeden nepovedený zápas.Jinak takové družstvo skoro jistě spadne.

3.píšeš o 4.místě Vacenovic ze soboty.Ale správně byste měli oslavovat,protože družstvo Vacenovic získalo bronzovou medaili.V konkurenci celého jihomoravského kraje a při tom,že družstvo se skládalo z velké části mladších žáků,kteří museli bojovat s patnáctiletými soupeři to je
naprosto nedoceněný úspěch vašich žáčků.

4.Jak dlouho trvá výchova kvalitního šachisty je otázka intenzity a s jakou chutí do toho děti i jejich trenéři jdou.Např.Tebou uváděný Host  Šimon Londin se šachům věnuje od 8 let a dnes ve 14 letech sbírá body ve 2 lize za Prostějov.Ale náš hlinecký odchovanec Vojta Říha začal tahat v deseti a současně hostuje ve 2.lize za Chrudim ve 14 letech.Ale myslím ,že Vaše dvojčata Londinovy by v OPII už taky mohly sbírat body,hlavně Lukášek.

5.Věřím ,že se vám podaří,možná s pomocí nějakého hosta z Ratíškovic,
sestavit družstvo mladších žáků,které by 9.4. navázalo na superúspěch starších žáků na krajském přeboru družstev v Zastávce.

2 Martin Macek Martin Macek | 21. března 2016 v 19:33 | Reagovat

Ahoj Milane. Jsem rád, že jsi se ozval. Otec už moc nekomentuje. :-?

Ano, Martin mne včera večer opravil a tudíž je to opravdu velký úspěch a gratulace.

I když sem píšu výhradně já a občas Martin, já už jsem z Vacenovského klubu mimo dění, takže nejsem schopen ovlivnit to zda budou děti nastupovat v OP II či nikoli. To je záležitost kapitána - Jirky Blahy. Ale především by do toho měli mluvit Martin Londin a Jirka jakožto vedoucí mládeže.

Já chtěl do posledního zápasu postavit jen děti proti sobě. Max. na 1. desku by přijel hrát Jirka blaha (je de facto ratiškoviják). Prý bude hrát Ríša Bureš. Klidně by mohl, protože já mám na 1.desku domluveného Jakuba Stranad z Kyjova a ten je tak srovnatelný s Ríšou. Tím pádem by byla 1. deska vyřešená a dále by mohl hrát Lukáš, Petr Fridirch,Miško a Aleš Klimánek, který to měl slíbeno. Já bych tam postavil Lenku Kratochvílovou, Pavla Kotáska, Matěje Tomíka a Martina Šlahůnka. A bylo by to vyřešené....jenže nevím jak se k tomu Vacenovice postaví. Mám však obavu, že postaví max. dítě na poslední desku.... O_O
Je jasné, že nikdo nechce skončit poslední, ale jestli budeš 1,2 nebo 3 či 4 je úplně jedno. Přitom původní záměr byl, že děti budou v OP II za Vacenovice nastupovat pravidelně.
Já jsem fakt rád, že mi v Ratíškovicích do toho nikdo nekecá....čím víc lidí zasahuje do sestavy, tím je to horší. A pokud chtějí dospělí hrát pravidelně, je na zvážení zda nepostavit "C" tým z dětí a 1 dospělého.... Bohužel tam kromě Jirky a Martina není kdo by se o děti staral, takže tato možnost padla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama