Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 24 členů, z toho 8 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno) Michal Skalka a Ondřej Horňák (ŠK Veselí n. Mor.) a Petr Krolop (ŠK Prušánky)

Rozbor partie Solařík-Šebesta

31. října 2015 v 22:22 | Martin Macek |  Soutěžní aktuality
Nedá mi to a i když pozdě, tak jsem se rozhodl s analyzovat pomocí šachového programu tuto partii. Co mě k tomu vedlo? No, po zápase jsme si sedli s Jirkou v hospodě U Letochů a bavili se o zápase, ale hlavně o mládeži. Řeč přišla samozřejmě i na partie, kdy mě Jirka tvrdil, že p. Šebesta měl voného pěšáka a partii, být na jeho místě, nedal za remízu, ale vyhrál by ji. Nevím co je na tom pravdy, ale Pavel mu měl oponovat. A tak jsem si dovolil stáhnout partii z Pavlového webu a udělat pár diagramů a nastínit pokračování, jak to viděl program. Úžasný

Tohle je skutečná pozice po 20-tém tahu. 21. BNT, dle programu má "navrh". Pavel ovšem zahraje 21. a4? a pozici se mu zhorší. Ovšem p. Šebesta zahrál chybně 21...f5 a hru tímto tahem vyrovnal. Místo toho, aby útočil na "h" sloupci 21...h6. Odpověď bílého by měla být 22. b3 a černý 22....g5 Kam nyní uhnout s napadeným střelcem? 23. g3 nebo h2 Ať už tam, nebo tam, odpověď černého je jasná 23...Ve8 a dostaneme tuhle pozici - viz. diagram dole
Jakpak se vám tato pozice za černého líbí? Bílý je pod tlakem, černý má dvojici střelců a obě věže spolupracují, černý si může vybrat, na kterém sloupci even. zdvojí. Samozřejmě, že je to pouze hypotéza očima stroje. Mrkající

Pojďme tedy v pratii dál, protože takhle se to nehrálo. Níže vidíme skutečnou pozici po 22.tahu bílého. Konečně přišlo 22. b3 Odpověď černého nebyla nejpesnější. Cokoli, jen né 22...h6? Nabízelo se opět Ve8, Sb7 nebo a6!
Zde je pozice vyrovnaná, jen černý zvolil ne úplně šťastný postup pěšáků s útokem na královském křídle. Takže partii by asi měl p. Šebesta vyhranou, ale pokazil si ji tahem 21...f5


V této partii mohlo dojít ke zvratu však ještě dříve a to po hrubce bílého 15. Sxb3?? Ani poznačený Pavlův tah Sg3 nebyl optimální, ale stále mnohem lepší než to co zahrál. Jenže černý nabízené výhody nedokázal využít. Podívejme se na diagram z partie:
Pozice po 16. tahu bílého, černý je na tahu. Ovšem neměl hrát 16...Dd5, ale Vc8! Bílý má pak na výběr 17. c4 nebo 17.e4 Na c4 by černý odpověděl Df6 na e4 by černý měl reagovat c4. Ale zde se nabízí mnoho variant, nicméně černý byl v přesile, protože bílý v tuto chvíli nemá na výběr mnoho účinných tahů.


Níže je opět hypotetická pozice, která by vznikla s pokračováním 17. c4 Df6 18. Va1b1 Vfd8 19. Da4 De6 20. Vf1c1 Dc6 21. Dxc6 Sxc6 22. e4 Sd4:
Takže místo remízové pozice po 22 tazích, mohl mít p. Šebesta tuhle pozici. Pak by se stejně černému nabízel postup pěšákem na "h" sloupci. Bylo by to však ještě hra nervů a vytrvalosti.

Takže jsem se pokusil nastínit některá pokračování v této partii. Černý by to měl opravdu těžké a stále se bavíme o propočtu podle programu. Hráč-člověk, by to určitě hrál jinak a pak by záleželo na chybách a jejich odhalení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama