Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 24 členů, z toho 8 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno) Michal Skalka a Ondřej Horňák (ŠK Veselí n. Mor.) a Petr Krolop (ŠK Prušánky)

Vacenovice A - Dubňany A 4,5 : 2,5 - zbytek fotek!

12. ledna 2014 v 15:53 | Martin Macek |  Soutěžní aktuality
Konečně jsem se dostal k mini PC, abych mohl alespoň na tomto provizorním zařízení začít psát reportáž. Nicméně naše vítězství nebylo vůbec jednoduché a i když jsme od začátku vedli, až do poslední chvíle jsme se o výsledek obvali. O osudu utkání rozhodli totiž až poslední dvě partie na 6. a 7. desce. A kdo by měl hrát nejdéle než Lukáš. Smějící se Nicméně v dvojzápase s klanem rodiny Matušinů nenašel přemožitele a tak jako se synem minulou neděli, tak i s otcem dnes, "jen" remízoval.
Ale vezmu to hezky od začátku a představíme si jednotlivé protagonisty dnešního zápasu.

Sestavy:

1. Martin Kladňák - Marek Skočík 0,5:0,5
2. Martin Londin - Evžen Bělík 1:O
3. Jiří Neduchal - Lubor Drgáč 0,5:0,5
4. Radomír Nykl - Petr Galuška 0,5:0,5
5. Josef Šebesta - Pavel Konečný 0,5:0,5
6. Lukáš Macek - Miroslav Matušina 0,5:0,5
7. Václav Křižka - Jaroslav Beránek 1:0

CELKEM 4,5:2,5

Partie k přehrátí - ZDE© Partie z 2,3,5 a 6 desky
Respektujte prosím autorská práva a věřte, že partie v el. podobě není povinnost pro tuto soutež zpracovávat. Všem nám to zabralo spoustu času a partie jsou zde veřejně vystaveny za účelem jejich prehrávání, nikoli k dalšímu šíření a kopírování na jiné weby. Je možné pouze umístnit odkaz na tento článek. Děkuji za pochopení.

Zatím je tu partie ze 6. desky. Přehlídka promarněných šancí. Nejdříve byl vyhraný p. Matušina, jenže se zalekl Lukášovi obrany a obrovský tlak na krále nedokázal využít. Pak měl Lukáš jasně vyhranou koncovku, ještě v 62.tahu, jenže je vidět že mu koncovky nejdou. (minule ji pokazil a málem prohrál) Bohužel z jasně vyhrané koncovky to dotáhl jen remízu. Budiž mu uznáno k dobru, že ani mnohem zkušenejší šachisté v opačném gardu, nedokázali také vyhranou partii dotáhnout do konce. (viz. partie z 1. desky). Partie budou další, jen to chvíli potvrá.
U partie Nykl-Galuška byl v partiáři vynechaný tah. Musel jsem se s tím nějak poprat, aby to vycházelo do koncové pozice a byla to remíza.
Jirkova partie byla od začátku hraná velmi opatrně a tak to i dopadlo.
Partie na 2. desce byla Martinova exhibice. Martin to prostě zahrál "mazácky" a za krásné vítězství zaslouží pochvalu od kapitána.
Partie ze 7. desky - Křižka-Beránek, nejsem prostě schopen dát dohromady. Po Vaškovi partiář nepřečtu a p. Beránek tam má spoustu chyb a nelogických tahů, že to prostě nedám. Nemíním nad tím trávit večery, kašlu na to.
Co se týká partie Šebesta-Konečný, tak se mi bohužel neuložila druhá strana partiáře p. Konečného a také to nedám. Snad až v pátek na tréninku, mě p. Šebesta ukáže tu pozici, která byla dle mínění ostatních vyhraná, tak bych sem dal diagram. Takže to je asi vše. víc toho tu už nebude. Přidám jen pár fotek ze zápasu.

ZDE je konec partie z 1. desky

Jaký byl průběh zpasu:

Nejdříve zvítězil Martin Londin, který na Evžena Bělíka tlačil,až se vzdal. V podstatě už němělo cenu hrát. Jeho partii se mi snad podaří opsat a vystavit. Pak remízoval náš kapitán Jirka Nedeuchal, který se dostal do čtyř věžovky a pak se vyměnily dvě věže a partie už nešla vyhrát. V pořadí třetí skončil Radomír Nykl, který se také s Petrem Galuškou dohodl na remíze. Pak se dlouho nic nedělo. Martin Kladňák se dostal do velmi zajímavé koncovky, kdy obětoval věž za tři pěšce, jenže Marek měl dvojci střelců a stále byly ve hře dámy. Nakonec byla pozice natolik zvláštní a zajímavá, že Marek sice přišpendlil Martinovi krále na poslední řadu a de facto měl pěčce nachystaného na proměnu dámy, jenže nesměl pustit soupeře na tempo, jinak hrozil MAT. No nakonec i tato partie dopadla smírem, neboť si Martin vynutil oběť dámy za věž a byl tam pak věčný šach. Oba soupeři se dohodli, že partii nezveřejní a tak zde dám jen diagram s pozicí. Ale to se stále hrálo. Pavel Konečný mezi tím odmítnul 2x nabízenou remízu Josefem Šebestou, až to nakonec přijal, jenže v pozici, kterou mohl Josef Šebesta i vyhrát. Opět zde bude diagram s pozicí. No a když tedy partie na 1. a 5. desce skončily remízou, byl stav 3:2 pro náš tým.
Vašek od začátku pana Beránka tlačil a ten se stle úspěšně bránil. Nakonec z toho Vašek vytěžil kvalitu a zdálo se být vítězství jasné. Jenže po chybě musel kvalitu odevzdat a tak zde byl na jedné straně jezdec a střelec, proti dvěma jezdcům. Na pěchy vedl o dva p. Beránek, jenže ho Vašek neustále šachoval a z nových pozic jen těžil lepší postavení. Nakonec snad sehrála svoji roli únava, či nepozornost a Vašek partii vyhrál, neboť se mu podařilo posbírat soupeřovy pěchy a vynucená oběť jezdce za pěcha rozhodla, že Vaškovi zůstal pěch a jezdec proti králi.
To Lukáš odolával soupeřově tlaku tak dlouho, až se mu podařilo získat do koncovky figuru, jenže místo šachu, který měl přijít, sebral nekrytého pěcha a nakonec z toho byla jen remíza. Nicméně předvedl dobrý výkon a partii zde také zveřejním.
Je to vůbec poprvé co z našeho mužstva nikdo neprohrál a všichni hráči předvedli zodpovědný a vyrovnaný výkon. Pochvalu zaslouží všichni, ovšem Vašek Křižka předvedl parádní hru, přesně takovou jakou od něj kapitán čekal a de facto rozhodl zápas.
Jak jsem se bavil s Markem Skočíkem, přijel do Vacenovic vyhrát, jenže narazil na houževnatý odpor Martina Kladňáka a remíza byla zasloužená.

A jak vypadá tabulka? Dnešní výhra posunula naše mužstvo na průběžné 2. místo a to právě díky lepšímu skóre s Dubňany. Vede stále Strážnice a tabulku uzavírá beznadějně poslední Ježov, který je zatím bez bodu.


A jak se hrálo jinde:


Jiskra Strážnice remízovala se silnými Prušánkami, přesto si vedení v tabulce udržela, i když už jen o bod. Mrkající


Zde je zápas mezi Ježovem a Hodonínem. Za zmínku snad stojí jen překvapivá remíza Davida Erlebacha nad Ivanem Rožkem.


A borci z Kyjova překvapivě v silné sestavě prohráli tesně s Veselím C. Určitě je pro mne překvapení výhra na 1. desce a nevím čím Jan Skala překvapil Miroslva Zubalíka. Překvapený


Tak a hned jsem zpracoval tu slíbenou pozici v partii Kladňák - Skočík:


Nejdříve fotka a dole diagram


černý na tahu: ....Se3+, bílý odpověděl: Kf1, černý: fxg2+, bílý: Ke2, erný: Dxd8, bílý: Dxd8+, Kf7

Zatím pár fotografíí ze zápasu:

Jirka zahajuje zpas čtením setavy
A přišla řada i na přední desky
A tady dlouhodobý rivalové - J. Šebesta a P. Konečný
Pohled na R. Nykla a P. Galušku
Tady je Lukáš a M. Matušina
A poslední deska - V. Křižka a p. Beránek
Jirka a L. Drgáč
Pohled na poslední čtyři desky
A pohled na všechny desky a hráče. Teda kromě Vaška, ten se mě tam už nějak nevlezl...Smějící se (teda né že by Vašek byl tak velký, i když je to kus chlapa, ale špatně jsem zaměřil objektiv)
A tady je Vašek jak drtí svými tahy p. Beránka
A o koncovku na první desce bylvelká zájem. Zde je pozice ještě před tím, než Marek dobral pěcha na druhé řadě
A Marek se u partiě pěkně zapotil, až mu bylo z toho horko Smějící se Na to správné řešení, však nepřišel ani po partii. Holt po tak dlouhé době se to stává. Vždyt 40-tý tah udělal 2,5 minuty před koncem. Ale partii měl pod kontrolou.
A zde se už rozebírá koncovka na 4. desce. Jak vidno, je o čem diskutovat, když podle ostatních to měl p. Sebesta vyhrané
A pohled na poslední dva bojovníky, kteří se prali o výsledek S vyplazeným jazykem
A zde se všechny zraky soustředí na koncovku na poslední desce a že se bylo na co dívat

Tak to je asi vše. Pokud seženu diagram z koncovky mezi p. Sebestou a p. Konečným, rád to sem vystavím. Tuto neděli má naše béčko volno a tak budeme sledovat, jak se vyvíjí ostatní zápasy a kdo nás může ohrozit.


 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jarek jarek | E-mail | 12. ledna 2014 v 16:07 | Reagovat

Blahopřeji našemu týmu Jarek Chrbolka.

2 Martin Macek Martin Macek | E-mail | 12. ledna 2014 v 17:54 | Reagovat

Nevím proč se tu nezobrazil Markův komentř. Alespoň ho j nevidím. Našel jsem ho v mailu, ale na blogu není ani ve spamu,což se někdy nepochopitelně stává. Proto jsem ho zde z kopíroval z mailu:

Marek | 12. ledna 2014 15:31

V mojí partii jsem minul sedmi tahový mat ve 42. tahu ... Sd3+ protože jsem neviděl po 43. Vxd6 De4+!! a mat je neodvratný. Po 42. fxe2+ je partie remízová, bohužel tah De4+ sem vůbec neviděl a když prohraje družstvo o dva body nebylo by to nic platné.

3 Martin Macek Martin Macek | 12. ledna 2014 v 17:56 | Reagovat

Já bych jen doplnil, že nevím kolikátý byl tah tato pozice? Možná by nebylo od věci mě poslat mailem tu situaci, kterou tu popsijueš a já ji zakomponuji do partie v el. podobě, kde mám nachystanou ke zveřejnění jen tu koncovku. Stačí poslat pozici a já si s tím poradím. :-)

4 Marek Marek | 12. ledna 2014 v 18:23 | Reagovat

Na diagramu se mělo stát ... Se3+ 2.Kf1 Sd3+!! 3. Vxd3 fxg2+ 4 Kxg2  De4 s matem za pár tahů.
Prohra pana Zubalíka mě také velice zaskočila, čekal jsem že letos zopakuje svoji jízdu porazit v sezóně všechny první šachovnice,což dokázal před několika lety.

5 Martin Macek Martin Macek | 12. ledna 2014 v 18:48 | Reagovat

[4]: No mě to také nepřipadalo remízové, proto jsem se ptal zkušenějších šachistů. Já jsem jen obyčejný amatér, ale také jsem viděl možnost nejdříve dát bílopolním střelcem šach a ne brát pěcha na g2.Teď mi to ukazoval i Fritz jako 11-ti tahový MAT. ;-)
To braní pěcha bylo prostě chyba a tím pádem remíza. (naštěstí pro nás) :-D

6 Marek Marek | 12. ledna 2014 v 19:15 | Reagovat

[5]: Na celkovém vítězství by to vliv nemělo. Bohužel jsem v propočtu neviděl De4+ a počítal jsem jenom chybné Dg6+. Jedenáct tahů ukazuje fritz, ale do pouhých čtyř tahů se musel vždycky černý dostat už vyhrané pozice. Ironií je že jsme to ani po zápase nenašli :-(. Jinak sem si prošel celou partii a myslím, že remíza byla spravedlivá.

7 Martin Londin Martin Londin | 13. ledna 2014 v 21:25 | Reagovat

Ahojte,
teď jsem si přehrával partie a nevím proc Radomír Nykl v 23. tahu nehrál Vc6!! černý by postupně přišel o oba pěšce! Ale jak Marťa psal, doplňoval tam nějaký tah, tak to možná stálo trošku jinak...Také samozřejmě děkuji za chválu, z partie jsem měl dobrý pocit a připadalo mi to že se hraje podle mých not, ale nebylo to vůbec jednoduché a jak ukázal rozbor také jsem to nehrál nejpřesněji - například 14. - Sa6 jsem vůbec neviděl - kdyby to hrál soupeř přesněji mohlo to ještě dopadnout všelijak. Rozhodly hlavně nepřesné tahy bílého 16. f4 a 20. h4  které mu oslabily královské křídlo a také to že jsem dle tahů bílého "uhádl", možná spíše šťastně odhadl nebo prostě vytušil, že slabé pole g3 bude krýt střelcem na e1!...a na to jsem nachystal léčku kterou bílý přehlédl. :-D

8 Martin Macek Martin Macek | 13. ledna 2014 v 21:59 | Reagovat

[7]: Co se týká partie p. Nykla, tak měl v partiáři tah Jd6. Ale aby se jezdec dostal z pole e7 na d6, musel nejdříve na pole f5. A to v partiáři chybělo. Já ho naknec v partii na pole d6 vůbec nedostal, tak opravdu nevím jak to bylo. Pak jsem to dopisoval dle Fritze v souladu s partiářem, tak aby mi  seděly výměny. Proto se domnívm, že tam muselo dojít v k vynechtní tahů jak za bílého, tak i za černého.

Co se týká v tvé partii "drobých chyb" tak to je v pohodě. Nejsme stroje. Horší bylo, že Lukš ve 63.tahu nepochopitelně jel s králem dolů, místo aby jel posbírat soupeřovy pěchy. ;-)
Na druhou stranu to hrál přes 5 hodin. Jsem rád, že vůbec stihl odtahat 40 tahů za dvě hodiny. Vždyť mu zbývala už jen jedna minuta do 40-tého tahu. O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama