Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 24 členů, z toho 8 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno) Michal Skalka a Ondřej Horňák (ŠK Veselí n. Mor.) a Petr Krolop (ŠK Prušánky)

Vybrané partie z šachové olympiády družstev - Instanbul

6. února 2013 v 21:57 | Martin Macek |  Zajímavé partie-nejen naše
Jak tak brouzdám po netu, narazím sem tam na něco zajímavého ze světa šachu. Někdo si řekne: "Ten objevil ameriku". jenže v mém ryze amatérském zájmu o šachy se de facto jedná o takovou malou "ameriku". (to malé "a" je tam schválně).
Ale k věci. V repríze pořadu V šachu, který vysílá pravidelně ČT, jsem v jedné z repríz (původně jsem tam hledal něco jiného) objevil komentář Davida Navary, jednak ke své partii, ale také k partii Kateřiny Němcové, která je členkou Beskydské šachové školy a která nás, spolu s dalšími děvčaty, reprezentovala na šachové olympiádě družstev v Instanbulu. Pro začátek příliš mnoho informací. Mrkající Tak to vezmu ještě jednou a popořádku. Smějící se

Tato olympiáda se odehrála v Tureckém Instanbulu a to ve dnech 28.8.2012 9.9.2012. Česká republika tam měla zastoupení jak mezi muži, tak i mezi ženami. Nebudu zde psát o tom kdo nás tam všechno reprezntoval a jak jsme dopadli. To by bylo opravdu s křižkem po funusu a kdo chce, může si to zjistit i z odkazů, které zde uvádím.

Jak jsem v úvodu článku napsal, zaujal mne tam komentář Davida Navary a jelikož jsem si soubor s partiemi již v minulosti stáhnul a použil jej jako výukový materiál, našel jsem zde i tuto konkrétní okomentovanou partii Davidem Navarou. Vložím ji sem a spolu s ní také odkaz na pořad, který je už v archivu a dostupný pouze na internetu. Rozbor samotného závěru partie začíná v čase 04:50.

ZDE je link na pořad.

V samostatném souboru jsem pak vypíchnul partie zminované reprezentantky a zajímavostí je, že z celkového počtu 11-ti partií, prohrála Kateřina pouze 1x a to se Slovenkou Reginou Pokornou. Dohromady uhrála 8,5 bodů, což je určitě skvělý výsledek. Dvě partie jsou pak okomentovány GM Markem Vokáčem. Partie kterou tam David Navara rozebírá, je v mém souboru v pořadí jako osmá a Kateřina si vynikajícím způsobem poradila s ratingově silnější spoupeřkou z Bulharska.

Tak a ZDE jsou již zminované partie Kateřiny Němcové.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pavel Solařík Pavel Solařík | 7. února 2013 v 19:57 | Reagovat

Zajímavé, že tady vastavujete cizí partie, ale když někdo náhodou někde vystaví partii hráče z Vacenovic, tak se oháníte autorskými právy... [:tired:]

2 Martin Macek Martin Macek | E-mail | 7. února 2013 v 20:25 | Reagovat

[1]: Je rozdíl vystavit partii, která je veřejná, kterou si může úplně každý stáhnout a přehrát dle libosti a mezi partii, která veřejná není. Tu druhou někdo musí pracně přepsat, upravit, příp. okomentovat. Taková partie je považována za autorské dílo a jako takové je chráněno. Je to stejné jako s obrázkem který vytvoří kdokoli jako amatér a vystaví si jej na net, nebo fotografii.

A tento rozpor vznikl právě skrze partii M. Kladňáka ze soutěže OP I - zápas s Veselím, kterou nikdo kromě dvou aktérů nemohl mít v el. podobě. A jelikož ji J. Skalka nezveřejnil, respektive nepřespal do el. podoby, učinil to na můj popud sám její autor a s jeho svolením jsem pak partii vystavil na náš blog.

Je to partie našeho hráče (i když hostujícího) a tak je logické, že se objeví výhradně na našem blogu a NIKDE jinde. Kdokoli jiný, kdo by chtěl partii vystavit, by to měl udělat se souhlasem autora, což se v tomto případě nestalo. A vůbec by nebylo od věci, když už se něco takového stalo, a partie byla vložena na jiné stránky, měl tak být vložen POUZE tzv. link na ZDROJ, odkud se partie čerpala.

Navíc, pokud je někdo v obraze, lze takto stáhnout všechny partie od II. ligy výše, téměř ze všech OPENů pořádáných různými šach. kluby, z každé dorostenecké I. ligy a extraligy a samozřejmě z mezinárodních soutěží, kde se již o vše stará elektronická šachovnice a k tomu přísluštný software, který není zdarma.

Takže tolik na vysvětlenou. A ještě jednou tedy opakuji, partie NAŠICH hráčů zde vystavuji pouze s jejich svolením (to mi např. nedal p. Šebesta a  proto zde jeho partie nejsou)  Tyto partie jsou pak autorským dílem a proto je tam ten dovětek. Není to jen z mé hlavy, ale informoval jsem jak to je a než něco zveřejním, informuji se zda to je možné, či nikoli.

3 Marek Marek | 10. února 2013 v 19:01 | Reagovat

[1]: Pavle nevím, proč by měli být na jiném webu uveřejněny partie, které přepsali a z analyzovali hráči Vacenovic pro tenhle konkrétní blog. To by bylo obyčejné plagiátorství.
Když někomu dávám tréninkové materiály, taky mu k nim nedám jejich přepis do fritze, protože vím že to stojí nějakou tu práci to vytvořit.

4 Martin Macek Martin Macek | E-mail | 10. února 2013 v 19:12 | Reagovat

[3]: Ano, děkuji Markovi za doplnění. A takto jsem tento problém přesně vnímal.
Když už si někdo zkopíruje fotografii a dá ji na jiný šachový web, ještě nad tím mávnu rukou, ale u partie je to něco jiného. Snad jsem to tu vysvětlil a bude to akceptováno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama