Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 25 členů, z toho 10 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno)

Skončil Krajský přebor II - Jirka hostoval za Kyjov

22. února 2013 v 11:00 | Martin Macek |  Ostatní turnaje a aktivity
Tak nám v neděli 17.2.2013, po 9-ti kolech skončil Krajský přebor II. skupina C. Jirka Neduchal, který je kapitán našeho Á mužstva, hostoval za Sokol Kyjov a nevedl si vůbec špatně. Ostatně ZDE jsou jeho statistiky. Přesto se je budu snažit rozebrat zápas po zápase. Kyjov je už z OP I. znám svou nedisciplinovaností, nicméně Krajský přebor je něco jiného a pro Kyjov je tato soutěž prim. Proto obvyklé problémy se sestavou nebyly asi tak znatelné, zvláště když měli jistotu, že Jirka může nastoupit vždy, což také svou 100% účastí potvrdil. Usmívající se

Jak si SOKOL Kyjov v této soutěži vedl? Myslím si, že obstál velmi dobře a z celkového počtu tří mužstev z okresu Hodonín, které tuto soutěž také hrály, skončil nejlépe, a to dokonce na medailovém 3. místě. Úžasný Hned za ním, tým Veselí nad Moravou a dále pak na 6. místě Podlužan Prušánky.

Jak jsem psal v úvodu, nastoupil náš kapitán Jirka Neduchal ke všem 9-ti zápasům, ovšem v 7. kole získal bod zdarma za kontumaci, neboť TATRAN Poštorná A přijel do Kyjova jen v 6-ti !!! Stal se tak mužstvem s nejvíce kontumacemi, což bude mít možná i nějaké ty následky v podobě finančního postihu. Ostatně o tom svědčí i článek vedoucího soutěže Jiřího Myšulky uveřejněném na stránkách JmŠS.

A tak se Jirka utkal v prvním kole s Pavlem Turzou z Moravské Slávie BRNO, ELO 1818, kde s černými kameny remízoval. Slibný začátek, remíza se silnějším soupeřem vždy vítána. Nicméně tento hráč odehrál v soutěži 6 zápasů, získal 4 body a remízoval mimo jiné také s Petrem Krolopem, který hostuje za Prušánky.

V kole druhém se utkal, v této soutěži, se svým ratingově nejsilnějším soupeřem a to s Karlem Kessnerem, hájícím barvy ŠK 64 Brno, ELO 2023 ! a opět remíza. Jirka hrál zase s černými, tentokrát na 6. desce a Kyjovu tak pomohl k překvapivé remíze. Pravdou je, že soupeř se dostavil jen v sedmi hráčích, kdy mu nehrála 1. deska a jistě se to podepsalo na výsledku, nicméně bojovnost "sokolíků z Kyjova" nezůstala bez povšimnutí a také se p. Myšulka o tom rozepsal ve své zprávě. Karel Kessner odehrál za svůj tým pouze tento jediný zápas.

V kole třetím pak následovalo vítězství nad elově slabším soupeřem - Františkem Režným z Tatranu Poštorná B, ELO 1585 a Kyjov tak s přehledem zvítězil v Poštorné 5,5 : 2,5.

Ve čtvrtém kole pak odjel Kyjov na půdu jednoho z aspirantů na postup do KP I a sice Slavoje Velké Pavlovice, kde Jirka opět prokázal svoji výbornou hru a opět se silnějším soupeřem remízoval, nicméně Kyjov prohrál v pooměru 5 ku 3. Jirka hrál s černými proti Pavlovi Brožovi, ELO 1822, který odehrál všem 9. zápasů a neměl jedinou porážku.

V pátem kole utrpěl Jirka porážku v derby s celkem Veselí nad Moravou, kdy se utkal s Vojtěchem Šafaříkem, který nastupuje také v OP I za Jiskru Strážnice (a je to snad ironie osudu, neboť se s tímto šachistou utkal opět a zase prohrál Nerozhodný), nicméně ani tato porážka nezastavila dobře hrající Kyjov a v okresním derby remízoval 4 : 4.

V šestém kole odjel Kyjov opět do klubovny Lokomotivy Brno, kde se tentokrát utkal s domácí "lokálkou", jak tento klub důvěrně oslovují někteří šachisté. Smějící se. Jirka hrál s černými kameny proti Otakaru Šaršonovi, ELO 1726 a v této partii zvítězil. Tuto partii mě Jirka poslal a já ji zde vystavím. Tímto důležitým bodem přispěl k dalšímu vítězství Kyjova v poměru 4,5 : 3,5 a zařadil se tak mezi cenné hráče kyjovského týmu.

Partie Šaršon - Neduchal, lze shédnout na tomto odkaze: PARTIE

V sedmém kole pak dostal Jirka bod zdarma za již zmiňovanou kontumaci s týmem Poštorné.

V předposledním kole si Kyjov prubnul další Okresní derby, tentokrát odjel do Prušánek. Jirka nastoupil proti Pavlovi Solaříkovi (kterého, pokud tuto reportáž čte, na dálku zdravím Úžasný) a opět zvítězil. Partii jsem neviděl a tak nemohu soudit jakým způsobem Pavel porhrál, respektive Jirka zvítězil. Nicméně Kyjov rozdrtil Prušánky jasně 5,5 : 2,5 a dokazoval roli "černého koně soutěže". Tedy vedoucí mužstvo ohrozit nemohl, ale silné týmy obíral o body.

V posledním 9-tém kole se pak jendalo o exhibici dosavadního lídra soutěže, neboť do Kyjova přijeli již jasně postupujíci Vinohrady BRNO a snad i díky "místnímu všeléku" Kyjov odevzdal své body až příliš lacino. Ostatně již o nic nešlo, neboť Kyjov si mohl maximálně o jednu příčku pohoršit (což se opět díky totální nedisciplinovanosti Tatranu Poštorná nestalo) a Vinohrady již nemohl z vedoucího místa nikdo sesadit a snad i proto se "kyjovští šachisté" pustili do oslav zdárného ukončení své sezóny. A jak se praví v jednom pořekladle, že: "Kdo Slováckú slivovicu pije, teho ani pantokem nezabije", platí možná někde jinde, ale rozhodně ne na 64. polích, kde se toto pořekladlo zjevně vymyká kontrole.....Nevinný O jediný a čestný bod domácích se postaral skvěle hrající Miroslav Zubalík, který si poradil s elově silným Josefem Hladíkem ELO 2134 (+97).

A tak skončilo letošní Jirkovo tažení v jeho doposud krátké šachové kariéře, vždyť v loňské sezóně se šachama začínal, hrál za Vacenovice OP II a jeho ELO bylo 1000 a řadilo jej mezi začatečníky. Dnes patří, jak vidno, k nejen "našim" oporám. Mrkající
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pavel Solařík Pavel Solařík | 23. února 2013 v 12:04 | Reagovat

Ahoj, Martine! Díky za pozdravy. Partie Neduchal - Solařík připomínala ze začátku zákopovou válku, kdy jsem se s Jirkou nejdřív bez jediné výměny přetlačovali pěchama, mně se podařilo dostat Jirku do stísněné pozice a bylo jasné, že bude rozhodovat průlomem na královském křídle. Bohužel pro mě jsem sehrál střední hru nepochopitelně lehkovážně a bez jakýchkoliv propočtů udělal asi tři tahy po sobě a dostal se před rozhodnutí: a) ustoupit jezdcem a dostat se do hrozně stísněné pozice, b) obětovat jezdce za dva pěchy a zkusit prorazit. Zvolil jsem variantu b), ale nedokázal poté zahrát přesně (jak mně Jirka ukázal po partii, neměl jsem dobírat střelcem, ale pěchem a měl bych dva volné pěchy, kterými bych materiál zřejmě vyrovnal). Tyto nepřesnosti už nešlo ustát, Jirka sehrál závěr partie velmi přesně a nedal mi ani náznak naděje na její zvrat... Při analýze po patii jsme došli k závěru, že kdybych zvolil variantu a), skončila by partie nejspíš remízou.. Takže tak.. :-) Ostatně ta partie je k přehrání na stránkách Petra Krolopa: http://krolopp.blog.cz/1302/sachova-nedele-3-2-2013

2 Martin Macekk Martin Macekk | E-mail | 23. února 2013 v 12:18 | Reagovat

[1]: Ahoj Pavle. Díky za vysvětlení a obsáhlý komentář. Na partii se mrknu. Každopádně je to škoda, ale co se dá dělat.
Jinak jsem se díval na stránky Veselí a tam jsi s týmovým spoluhráčem uhrál cennou remízu. Raději se nebudu ptát jak to bylo. (někdy je lépe se neptát veřejně):-D
Je ale s podivem, že Jirka s p. Šafaříkem 2x prohrál. ;-)

3 Pavel Solařík Pavel Solařík | 23. února 2013 v 13:08 | Reagovat

Martine, nemusíš se bát, že jsme se s Vojtou nějak domluvili na remíze.. On by mi nic nedal zadarmo. Jestli chceš o té partii vědět víc, podívej se na článek na našem webu: http://www.sachy-jiskra-straznice.estranky.cz/clanky/sezona-12-13/pikantni-souboj-spoluhracu-v-kp-ii-c.html ;-)

4 Martin Macek Martin Macek | E-mail | 23. února 2013 v 13:34 | Reagovat

[3]: Já se nebojím, jen se to někdy stává, že se týmoví spoluhráči,nebo kamarádi domluví na remíze. :-D
Napověděl tomu i konečný nerozhodný výsledek. :-)
Ale v pohodě, nemám důvod nevěřit.

5 Pavel Solařík Pavel Solařík | 23. února 2013 v 14:25 | Reagovat

Naše partie skončila jako druhá v pořadí. V tu dobu jsem si myslel, že prohrajeme tak 2:6, takže o vlivu na konečný výsledek 4:4 jsem v tu chvíli neměl ani tucha..

6 Martin Macek Martin Macek | E-mail | 23. února 2013 v 14:29 | Reagovat

[5]: Jasan. :-D
Šak píšu, že nemám důvod nevěřit.

7 Pavel Solařík Pavel Solařík | 23. února 2013 v 14:47 | Reagovat

Partie Jirky N. s Vojtou jsem viděl obě (druhou naživo). A především v té druhé úplně přehlédl skrytou hrozbu záludného tahu Dc3. Vojta to zahrál a šel ven kouřit. Jirka odpověděl Vc8 a nic netušíc šel na chodbu. Vyšel jsem za ním a řekl mu, že to posral, že po odskoku jezdce na g5 mu hrozí dvoutahový mat. Jirka se vrátil k šachovnici a asi půl hodiny se od ní nehnul, jak přemýšlel, jak z toho konopí ven.. I tak už bylo pozdě, protože byl pod hrozným matovým útokem. Ono v šachu neplatí to, že když někdo dvakrát s někým prohraje, že s ním pak musí prohrát i ten, koho ten dotyčný porazil. Každému jinak sedne herní styl soupeře. A já bych nikdy nechtěl, aby mi Vojta dal půlku jenom proto, že jsme spoluhráči, z toho bych měl pak po náladě stejně, jako když prohraju..

8 Martin Macek Martin Macek | E-mail | 23. února 2013 v 15:03 | Reagovat

Jasné. Já sem to ani tak nemyslel, jen mne to překvapilo, páč je p. Safařík silný hráč. Ale jak píšeš, v šachu je každá partie jiná. Já zase tu první partii (odehranou v KP II) viděl, páč mi ji Jirka ukozoval tehdy v hospodě. :-D
Jak vidím, tak jsme tu jediní a častí diskutéři... :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama