Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 25 členů, z toho 10 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno)

OP II se nám přehouplo do druhé poloviny,aneb krátký přehled z historie !

18. ledna 2013 v 15:41 | Martin Macek |  Soutěžní aktuality
Tak nám v neděli začíná druhá polovina nejnižší soutežě na Okrese Hodonín a to Okresní přebor II. Náš klub v loňské sezóně tuto soutěž vyhrál. I když popravdě řečeno nebylo to zvlášť důležité vítězství, ale myslím si, že jsme si tím spravedlivě vybojovali postup do OP I, kde se nám již tolik nedaří. Ale zpět k OP II. Z tehdejšího týmu se v podstatě pravidelně objevuje pouze Josef Šebesta, který hraje na 1. desce, pak Jirka Blaha, hraje na 3. desce a p. Bělík, který hraje na 4. desce, ovšem nepravidelně, tak jako náhradník, p. Bezucha. Vzhledem k tomu, že ve Vacenovicích došlo k nárůstu členské základny o 6 členů a do áčka se zařadil hostující Martin Kladňák, máme z čeho vybírat a dáváme tak příležitost i ostatním hráčům, kteří projeví zájem a mají čas si zahrát.
Vlastně jsou jen 2 šachisté, kteří doposud za náš tým nenastoupili a to Jirkův bratr František Neduchal, který ovšem studuje VŠ v Brně a má také jiné povinnosti, mezi které patří zejména Slovácký folklór a Libor Krist, který je bohužel časově velmi zaneprázdněn.
Jaká bude druhá polovina soutěže a jak naše "bé mužstvo" obstojí v konkurenci dalších 5-ti mužstev může napovědět již nedělní zápas v Kněždubě.

Ale nejdříve se pojďme podívat do nedávné minulosti této nejnižší šachové soutěžě na okrese Hodonín. Z dostupných informací, které jsou na webu ČŠS se dá zjistit, že v sezóně 2003-2004 (od kdy lze dohledat elektronicky soupisky) nastoupil v této soutěži 10 mužstev! Opravdu to hodně a úplně nejvíc mužstev hrálo v sezóně 2008-2009, dokonce 11! Od té doby si tato soutěž udržuje více méně 6 mužstev, úplně nejméně jich bylo v sezóně 2010-2011 (rok před vznikem ŠK Kvasaco Vacenovice) a to jich bylo jen 5 ! To je trochu statistiky ohledně týmů.

A teď se je pokusím všechny vyjmenovat:

Mužstva jsou seřezena podle pořadí v sezóně 2003-2004

1. Kyjov
2. Hodonín C
3. Ždánice
4. Bzenec B
5. Prušánky C
6. Veselní nad. Mor. D
7. Sudoměřice C
8. Hodonín D
9. Domanín B
10.Kněždub B
11.Dolní Bojanovice ( od sez. 2004-2005)
12.Strážnice (od sez. 2005-2006)
13.Milotice (od sez. 2006-2007)
14.Šardice (od sez. 2008-2009)
15.Vacenovice (od sez. 2011-2012)

Celkem se tedy od roku 2003 zúčastnily této soutěže šachové kluby z 15-ti měst a obcí okresu Hodonín, kdy zajímavostí je, že třeba Hodonín měl v té době ještě "Dé" mužstvo. A velmi silný oddíl byl také v obci Sudoměřice, které měly také tři mužstva. A třeba v sezóně 2007-2008, měl tento klub na soupisce 17 hráčů!!! Předpokládám, že v silnějších mužstvech hráli hosté ze sousední Skalice, která byla hned vedle, příp. Holíče aj. příhraničních měst a obcí na Slovensku. Zajímavostí je také, že náš nedělní soupeř Kněždub, měl v sezóně 2005-2006 na soupisce 18 hráčů v "bé" mužstvu!!! A jaká je situace dnes?! Kyjov taktéž v sezóně 2006-2007 měl dokonce v "Cé" mužstvu na soupisce 18 hráčů a v loni měli problém v posledních dvou kolech se sestavou, (dostali to 2x kontumačně) jakožto i v posledním kole OP I minulou neděli.kde nastoupili jen v 6-ti lidech a Veselí jim uštědřilo pořádný výprask!!!
Jako další mužstvo se v této soutěži představil Baník Šardcie a to v sezóně 2008-2009, kdy tuto soutěž jako "nováček" v konkurenci 11-ti mužstev, vyhrál a v následující sezóně své vítězství obhájil. Rok na to již postoupil do vyšší soutěže - OP I. Tehdejší klub táhli především Josef Doxnaský (bohužel nevím zda st. nebo ml.), který měl úspěšnost 90% a prohrál pouze s Arnoštem Poláčkem, který hájil tehdějí barvy Milotic.(dnes hraje za Kyjov OP I). Oporou mužstva byl v té době také Roman Matula, který měl taktéž úspěšnost 90%, kdy pouze 2x remízoval. Opravdu nebývalá statistika. Překvapený Zlomovým okamžikem této soutěže byla pak sezóna 2009-2010, kdy se do soutěže se přihlásilo jen 6 mužstev, v následující sezóně (to jsem již naznačil) to bylo pouhých 5 týmů. No a od loňské sezóny, tedy 2011-2012, se do soutěže zapojil i náš ŠK Kvasaco Vacenovice, který také co by nováček, tuto soutěž hned ve své premiéře vyhrál. Smějící se Letos opět situaci zachraňovali na poslední chvíli Dubňany, které po výpadku a odchodu, či zaneprázděnosti některých hráčů, postavily Bé tým, který si letos nevede vůbec špatně a je na průběžném 2. místě. Zaostává pouze za vedoucím celkem z Domanína o skóre. Není také od věci připomenout premiérový start našeho hostujícho mládežníka Martina Kladňáka, který si odbyl svoji premiéru v týmu Dubňan Cé v sezóně 2007-2008 a to na 5-té šachovnici kde získal 5 bodů ze 7 utkání, aby o rok později byl nasazen již na 2. šachovnici. Tu hraje i letos v našem mužstvu, jen v soutěži o řád výše. Úžasný

Některé okresy již dávno soutěž II. třídy "odpískali" pro nezájem a slabou účast. Okres Hodonín však i přes udržování této soutěže, není na tom vůbec dobře z hlediska šachových mužstev, neboť v OP I zase mužstev ubývá. A letos je jich pro změnu historicky nejméně - pouhých 8! Jaká bude situace v příští sezóně je otázkou. Škoda je také dětského klubu v Ratíškovicích, který by se mohl klidně do OP II zapojit, ale tam je problém s dopravou a organizací, neboť trenérka a majitelka klubu A. Kubáčková není místní, tak jako trenér p. Klimeš a proto nemá kdo by dělal Ratiškovským dětem kapitána a týmovou jedničku. Nerozhodný Nicméně se Ratiškovské děti zapojily alespoň do Krajského přeboru mladšího dorostu, kde mají hned dva týmy.

To byl takový krátký přehled z historie OP II na okrese Hodonín. Vzhledem k tomu, že se šachům věnuji velmi krátce, čerpal jsem jen z "drbů", které jsem zaslechl při toulkách po šachových akcích a dostupných databází na internetu. Pokud mám někde chybu, nebo má někdo pocit že jsem na něco důležitého zapoměl, opravte mne prosím. Pokud má někdo nějaké historické fotografie, které by se týkaly této nejnižší okresní soutěže a poskytne mi je, rád je sem vystavím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama