Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 25 členů, z toho 10 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno)

Krajský přebor mladšího dorostu 4-7 kolo

12. ledna 2013 v 18:17 | Martin Macek |  Ostatní turnaje a aktivity
Tak máme za sebou vele důležité klání mezi mládežnickými družstvy z Jižní Moravy, které mezi sebou soupeří o postup do I. dorostenecké ligy. Jak jsem psal v předešlém článku, náš člen Lukáš Macek, hostuje za mládežnický celek z Veselí nad Moravou, který má ambice postoupit a hrát tak mezi dorostenci soutěž o stupeň vyšší. Družstvo z Veselí nastoupilo v základní sestavě, navíc tam byl jeden náhradník a to Tomáš Skalka. Lukáš hraje na 2. desce a v tomto hracím dnu se již rozhodovalo, jak budou "kostky vrženy", respektive jakou pozici si celek z Veselí udrží do posledních bojů.

V prvním utkání nastoupili "veselané" proti celku z Vranovic, pod vedením p. Šťastného, a tento celek se netají tím, že chce postoupit. K tomu jim měl pomoci i hostujicí David Němec z Kuřimi. Právě s tímto mládežníkem se Lukáš utkal v prvním kole a opět to byl boj s časem!!! Zamračený Partii sem vystavím později, nicméně Lukášovi zbývalo cca. 5-7 minut do konce a přijal od soupeře remízu. Ovšem vezmu to hezky popořádku. Sestava celku Veselí byla základní, tedy na:

1. desce Michal Skalka - Vojtěch Straka 0,5 : 0,5
2. desce Lukáš Macek - David Němec 0,5 : 0,5
3. desce Václav Ochotný - Dominik Řehoř 0,5 : 0,5
4. desce Daniela Skalková - Adéla Rapcová 0 : 1
5. desce Tomáš Skalka - Robert Liška 0 : 1

CELKEM: 1,5 : 3,5

Přímý souboj s největším rivalem tedy mládežníci z Veselí ani s Lukášem nezvládli, což je škoda. Nicméně partie jsem všechny neviděl a tak nemohu výkony dětí hodnotit. To ponechám na mládežnickém trenérovi z Veselí, p. Uřičářovi, který byl nemocen a tak se nemohl zápasů zúčastnit. Zatoupil ho však plnohodnotně Lubomír Vičar. Mrkající Jinak ať se na mne p. Šťastný zlobí nebo ne, ale potkávat se (min. 3x) se svými svěřenci na toaletě během zápasu, je nefér a nesportovní. A argumenty o náhodě neberu, páč jsem byl na toto upozorněn jedním z rodičů, kteří doprovázeli své ratolesti z ŠK Veselí, že se toto během zápasu děje. Mohl si to pohlídat i p. Vičar, ale kdo je znalí hrací místnosti, moc dobře ví jak to na klubovně lokálky vypadá, zlváště když je tam 12 celků dětí, včetně doprovodu, rodičů a náhradníků, je to zhola nemožné. Každopádně by se měl trenér těchto věcí vyvarovat. Nebudeme si tam přeci dělat "bodyguardy" zda trenér na toaletě svému svěřenci radí jak má hrát a kam s figurou táhnout, či mu jen říká že si má pohnout, nebo se zklidnil, nota bene když David Němec měl oproti Lukášovi 25 minut více šasu a stále se ještě hrála partie Skalka-Straka a tak zápas mohl skončit i nerozhodně. Tohle teda ne a příště si podobnou situaci pohlídáme!!!

Fotky z utkání s Vranovicemi:
Pohled na šachisty na předních deskách
Tentýž pohled, jen z jiného úhlu Usmívající se
A to je zase pohled od zadu
A to je pohled na přemýšlejícího Lukyho
A ještě jeden pohled na Lukáše

V dalším kole si mohl celek z Veselí napravit reputaci, neboť se utkal s dalším z favoritů soutěže a to Kuřimí B. Na Lukáše čekal jeho rival z Druhých úterků - Křivánek Jakub. Tady v této partii hrál Lukáš skvěle, soupeře donutil k řadě nepřesných tahů a každým tempem zvyšoval svůj tlak na jeho krále. Partie byla jasně vyhraná, zvláště, když Jakub nevěděl kudy kam a obětoval dámu za věž. Jenže se stalo to, čeho jsme se všichni báli a sice, že Lukymu spadne praporek. To se i stalo a tahle jediná Lukášova prohra bude jej i mne hodně dlouho mrzet. S takovým přehledm přehrát soupeře a tak smolně prohrát, se každý den nevidí. Zvláště, když Lukymu chyběly k matu jen 2 tempa!!! Tato prohra také ovlivnila výsledek zápasu, kdy celek z Veselí podlehl i Kuřimskému béčku 1,5 : 3,5. Výsledky ostatních partií neznám, jen jsem zaregistroval, že Michal Skalka na první desce remízoval. Ještě teď je mi z toho na nic, tak už k tomu nemám co dodat. Děti to hrají prostě na čas, dospělý hráč by se dávno vzdal, poněvadž by za takové situace neměl co hrát. Křivánek to hrál takticky jen na čas, nic jiného mu ani nezbývalo. Tentokrát mu to vyšlo. Má však o čem přemýšlet,neboť jeho výkon byl hodně slabý. Ale štěstí přeje odvážným. Lukáš se bál, byl nerozhodný a tak více přemýšelel, což je u něj obvyklé.

Sestavy obou mužstev v 5. kole:

1. Michal Skalka - Bauer Miroslav 0,5 : 0,5
2. Lukáš Macek - Křivánek Jakub 0 : 1
3. Daniela Skalková - Dudar Vladimír 0 : 1
4. Pavlica Tomáš - Tajovský Matěj 1 : 0
5. Tomáš Skalka - Jahn Filip 0 : 1

CELKEM: 1,5 : 3,5

Fotografie z 5. kola
A to je pohled na Veselany při souboji s Kuřimí Bé
Pohled na Lukáše při zahájení
A to je pohled jak to na Lokálce vypadalo
Ještě druhá strana - bohužel je foto rozostřeno Nerozhodný
A hezký detail na mladé šachisty
Zde se již Luky soustředí na svůj útok na soupeřova krále, čas nelmilosrdně ukrajuje jednu vteřinu za druhou Zamračený
A to je důkaz, že Lukyho partie byla dramatická a byl o ni velký zájem Úžasný
Bohužel partie nedopalada pro Veselské družstvo dobře Plačící

Ve 3. kole se Veselí potkalo s Ratíškovicemi A. Pro Lukáše to bylo "derby", i když je už tuto sezónu členem ŠK Kvasaco Vacenovice. A tak Ratíškovice nastoupili v této sestavě:

Sestavy z 6. kola:

1. Josef Škorpík - Michal Skalka 0 : 1
2. David Toman - Lukáš Macek 0 : 1
3. Jan Toman - Václav Ochotný 0 : 1
4. Lenka Kratochvílová - Skalková Daniela 0 : 1
5. Ondřej Slatinský - Tomáš Pavlica 0,5 : 0,5

CELKEM: 0,5 : 4,5

Mládežníci z Veselí převedli výborný výkon a tak si mohli v tomto utkání spravit chuť.

Fotografie z 6. kola s Ratíškovicemi A
Pohled o spodních šachovnic
A pohled od předních šachovnic

V posledním 4. kole přehráli celek z domácí LOKOMOTIVY Brno D 4 : 1, kdy o překvapivou prohru šachistů z Veselí, se postaral, jinak dobře hrající, Václav Ochotný. Lokálka změnila také už po třetí svůj webový design. Smějící se

Foto z posledního kola z domácí Lokálkou
Tohle utkání se neslo ve velmi odpočinkové atmosféře, kluci byli až moc neklidní a nesoustředění, nacož zřejmě doplatil Vašek Ochotný zbytečnou prohrouKřičící
Luky ještě hraje, ale už s přehledem kontroluje situaci na šachovnici
A zbytek dětí z ŠK Veselí si zatím zahráli mezi sebou

Sestavy v 7. kole:

1. Michal Skalka - Ondřej Kilberger 1 : 0
2. Lukáš Macek - Vít Jelínek 1 : 0
3. Václav Ochotný - Tomáš Novotný 0 : 1
4. Tomáš Pavlica - Michal Štoudek 1 : 0
5. Tomáš Skalka - Jan Matyáš Dvořáček 1 : 0
CELKEM: 4 : 1

Celkové pořadí nalezente na tomto odkaze.

Vedou Vranovice se ziskem 19 bodů nad Sokolem Zastávka, kdy se Zastávce dařilo i díky 4 výhrám Júlie Richterové, Jakuba Strnada a Richarda Brázdy. Mládežníci z Veselí jsou o sckóre na 3. nepostupové příčce. No snad to kluci a děvčata z Veselí v posledním čtyř kole doženou. Držme jim palce.

Takže mám pouze 2 Lukášovi partie ze 4. a 5. kola Veselští mládežnící si partie odvezli sebou k rozboru ke svému trenérovi. Pokud mi někdo z Veselských dětí partiář pošle, rád jeho partii vystavím. Usmívající se

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Krupica Krupica | E-mail | 28. ledna 2013 v 16:38 | Reagovat

Ahoj Martine.
Pěkná reportáž se spoustou krásných fotek,ale některá hodnocení nejsou zcela objektivní. Například nařčení Pavla Šťastného, že během utkání radil svěřencům na toaletě. U některých jeho konverzací jsem byl. Ptal se např.Davida Němce jak si myslí,že stojí a jestli nechce dát partii vzhledem k vývoji utkání za remis. Tuto konverzaci mezi kapitánem družstva a svěřencem považuji za docela běžnou a úplně pochopitelnou. Také odsouzení Křivánka, který to hrál pouze na čas. Ano je pravda, že Jakub Křivánek hrál na čas, protože byl prohraný, ale čas je součástí partie a pokud Lukáš neumí s časem během zápasu hospodařit měl by spíše on tento nedostatek odstranit.
Přeji  hodně štěstí a pro Lukáše spoustu výher v dalším růstu.

2 Martin Macek Martin Macek | E-mail | Web | 28. ledna 2013 v 21:44 | Reagovat

[1]: Ahoj Pavle. Ano souhlasím s tebou. Je v tom hodně subjektivního dojmu a trocha emocí po zápasech. Co se týká Lukášova hospodaření s časem, je to kámen úrazu, na kterém neustále pracujem. Nedá se odstranit ze dne na den. Sám moc dobře víš, jak to chodí v soutěžích a osobně nejsem zastáncem hraní až do konce za každou cenu. Asi jsem naivní, ale pokud vím že mne soupeř přehrál, není už o co hrát. Asi je to dáno tím, že jsem v šachovém dění stále nováček a neustále se něčemu učím.
Je to taktika a strategie, ale není to jen v šachách, nýbrž všude. Hokej či fotbal se hraje na góly nikoli na krásu, že ano. Rovněž tak šachy se nehrají jen na vybudovanou pozici.

K tomu druhému - jak jsem koupil, tak jsem prodal. Ano, je to svým způsobem nařčení, ale zajímavé je, že po upozornění o tom, že se něco děje jsem se byl osobně přesvědčit na toaletě, kde byl jak trenér, tak hráč a diskuse okamžitě ustala, což je divné. Také se mně nelíbilo, že rozhodčí u rozhodujících okamžiků partie nebyl přítomen. Ale už jsem vychladl, snad si dáme příště s panem Šťastným po štamprli a bude to dobrý. Díky za komentář i kritika je vítána. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama