Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 25 členů, z toho 10 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno)

Okresní kolo školního přeboru - Lukáš hraje za Gymnázium

14. prosince 2012 v 9:00 | Martin Macek |  Ostatní turnaje a aktivity
Tak nám dnes začalo okresní kolo přeboru škol v šachu. Jak dopadlo to loňské, se můžete podívat ZDE. Lukáš tehdy nenastoupil, protože se z celé školy sešli pouzda dva šachisti. Leto je situace jiná, jelikož do PRIMY nastoupili již šachisté a tak mohli postavit tým včetně náhradníka.

Jak bude tedy vypadat sestava mužstva Klvaňova Gymnázia Kyjov?

Následovně:

1. Macek Lukáš - ŠK Vacenovice, Tercie A
2. Misorin Vladimír - ŠK Hodonín, 3B
3. Škorpík Josef - ŠK Ratíškovice, Prima A
4. Strnad Jakub - ŠK Kyjov, Prima A
Náhradník: Klimánek Aleš - ŠK Ratíškovice, Prima A

Gymnázium Strážnice nastoupilo v této sestavě:
1. Adam Šimoník - ŠK Veselí nad Moravou
2. Jan Skalka - ŠK Veselí nad Moravou
3. Michal Malčík - neregistrovaný
4. Daniela Skalková - ŠK Veselí nad Moravou

Střední škola Bzenec nastoupila v této sestavě:
1. Filip Meindlschmid - ŠK Hodonín
2. Dominik Nedvídek - ŠK Hodonín
3. Tomáš Sojka - neregistrovaný
4. Michael Fuček - neregistrovaný


Propozize přeboru si lze prohlédnout ZDE. Jinak se hraje tempem 2x15 minut.
Letos se poprvé bude hrát tentro přebor v Ratíškovicích, kde bude patronem místní dětský oddíl při ZŠ a MŠ Ratíškovice. Družstvo Gymnázia Kyjov tam bude také doprovázet Mgr. Schovanec a doufám, že toto družstvo, ve své kategorii uspěje. Já tam budu také a tak zde odpoledne vystavím fotografie i výsledky. To je zatím vše.

Takže je už dávno dohráno. Okresního přeboru škol v šachu se letos zúčastznilo 13 družstev. Z toho v první kategorii - žáci I. stupně pouho pouhé 3 družstva, ve druhé kategorii - žáci II. stupně - 7 družstev a ve třetí kategorii - střední školy, také jen 3 družstva. Zajímat se budu především o tu poslední zmiňovanou kategorii, kde nastoupil Lukáš.
Mezi těmito třemi družstvy bylo nerovnoměrné rozložení sil. Jednoznačným favoritem bylo družstvo Gymnázia Strážnice, které do nedávna nemělo ve své kategorii soupeře. Ovšem duo hráčů Adam Šimoník a Jan Skalka, oba ŠK Veselí nad Moravou, nemělo ve své třídě konkurenci a oba dva byli 100% úšpěšní. Hráče na 3. šachovnici bohužel neznám a jeho jméno jsem si nezapamatoval. Z emailu, který mi poslal Ing. Trávníček jsem se dozvěděl, že se jednalo o Michala Malčíka. Na 4. desce hrála opět z ŠK Veselí Daniela Skalková a tak zde měl tento šachový klub nadpoloviční většinu. Třetím týmem, který se v této kategorii představil, byl také z poloviny tvořen mladými šachisty, kteří hrají za ŠK Hodonín C, jinak zástupci SOU Lesnické Bzenec, které bylo sloučeno s "bezneckou hotelovkou", tak jako "kyjovský gympl se zdravkou". Pořadí tedy dopadlo dle ratingových předpokladů, kdy se o vítězi rozhodovalo tzv. Olympijským systémem, tedy nikoli jak hrálo družstvo, ale na celkový počet porážek, vítězství a remis.
Jelikož bylo v první a třetí kategorii málo mužstev, hrály se i odvety. Kluci z Gymnázia nastoupili v prvním utkání proti SUO Bzenec se kterým si hladce a snadno poradili 4 : 0. Stejně dopadlo i další utkání Bzence proti Stážnici a tak se mělo rozhodnout mezi těmito dvěmi školami. Tedy mezi dvěma Gymnázii.
Nasazení hráčů bylo jasné: 1. Lukáš proti Adamu Šimoníkovi, 2. Laďa - proti Janu Skalkovi, 3. Jožka proti Michalu Malčíkovi a na 4. desce hrál Jakub proti Daniele Skalkové. Zatímco se z prvních dvou deskek bodový zisk neočekával, naopak se čekalo že poslední dvě desky zabodují a utkání dopadne nerozhodně, jenže.... Jožka svu partii nezvládl a s celkem neznámým šachistou prohrál. Zato Jakub nedal Daniele šanci a s přehledem zvítězil. Laďa si hýřil sebevědomím, jenže na zkušeného Jana Skalku nestačil a dostal brzy MAT. Luky, aniž by to to tušil jak dobře Adama Šimoník hraje a přiznám se, že i já jsem ho viděl poprvé, se nebojácně pustil do tohoto souboje. Sice byl na tom o malinko s časem hůře, ale hrál zodpovědně, dbal mých pokynů před zápasem a držel naprosto vyrovnanou pozic. Až bych řekl, že to zkušeného druholigového hráče zaskočilo. Rozpačitý. Fiugury se měnili, Lukáš nic neztrácel, na pěšce to bylo také vyrovnané, jenže Lukáš byl nucen vytvořit si "dvojpěcha" což se v konečné fázi ukázalo jako rozhodující. Adam v závěrtu partie se svým králem prorazil, do dámy přišel o dvě tempa dříve než Lukáš a bylo rozhodnuto. Tato aprtise se nejen mě líbila a myslím si, že z toho co jsem viděl, to byla bezesporu nejvyrovnanější partie. Bohužel to znamenalo, že Gymnázium Strážnice získalo rozhodující vedení, které už do konce turnaje nepustilo.
Navíc v odvetě s SŠ Bzenec Jožka Škorpík prohrál a tak se klukům, šance na vítězství ve skupině rozplynula. Zbytek družstva byl opět bezchybný a tak v odvětě výsledek 1 : 3 dával pramalou naději na postup. Opět nastoupili v odvetě proti Strážnici, kde opět Jakub Strnad zvítězil nad Danielou Skalkovou, Jožka Škorpík také zabodoval, jenže to už byl Ladislav Misorin s Janem Skalkou prohraný a tak všichni sledovali napínavou partii mezi Adamem (hrál za černé) a Lukášem (hrál s bílými). Partie byla nesmírně dramatická, Lukáš podzěji donutil Adama více přemýšlet a vypadalo to, že by alespoň v odvetě mohl Luky uhrát remízu. Jenže v koncovce opět Adma zísal pěšáka, kdy to bylo věž proti věži a Lukymu spadl praporek. Adam měl ještě minutu. Partie zaujala také hlavního rozhodčího Petre Trávníčka, který kvitoval výbornou hru obou aktérů. Co to znamenalo pro Gymnázium Kyjov? Celkové 2. nepostupové místo se ziskem 10 bodů. SOU Bzenec získalo čestný 1 bod a po právu zvítězilo Gymnázium Strážnice se ziskem 13 podů.

V dalších kategoriích zvítězilo družsto ZŠ Veselí nad Moravou, kdy na druhém, ještě postupovém místě skončila ZŠ Strážnice. Zde představil i Martin Kladňák, který hrál za tým Ratíškovice A. A v nejmladší katergorii zvítězil tým ZŠ Ratíškovice, který ve své tířde neměl konkurenci. Výsledkovou listinu a seznam hráčů a škol, doplním později, protože nemám materiály k dispozici. Rovněž tak zajímavé fotografie, a určite se je na co dívat, doplním zítra.

Celkové pořadí družstev je následující:

V kategorii A - mladší žáci ( I. stupeň ZŠ) se souteže zúčastnily 3 družstva. Sestavy bohužel nevím.
1. ZŠ Ratíškovice A 13,5 b. - postupující
2. ZŠ Ratíškovice B 7,5 b.
3. ZŠ Veselí nad Moravou 3 b.

V kategorii B - starší žáci ( II. stupeň ZŠ) se soutežě zúčastnilo 7 družstev.
1. ZŠ Veselí nad Moravou 18 b. - postupující (v sestavě byl také Václav Ochotný z ŠK Veselí)
2. ZŠ Strážnice 16 b. - postupující
3. Ratíškovice A 13,5 b. - v sestavě byl také Martin Kladňák z ŠK Duras Brno
4. Ratíškovice B 13,5 b. - rozhodl vzájemný zápas
5. ZŠ Prušánky 11 b.
6. ZŠ Kyjov 8 b.
7. ZŠ Veselí nad Moravou B 3 b.

V kategorii C - studenti (střední školy) se soutežě zúčastnila 3 družstva a po delší době se Gymnáziu Strážnice rýsovala konkurence. Mrkající
1. Gymnázium Strážnice 13 b. - postupující
2. Gymnázium Kyjov 10 b.
3. SŠ Bzenec 1 b.

Co říct závěrem? Kluci z Klvaňova Gymnázia to měli těžké. Byli nasazeni do nejstarší kategorie, ačkoli věkem, až na Laďu Misorina, spadali do kategorie nižší. Lukáš dělal co mohl, leč Adam Šimoník je přece jen starší a zkušenejší šachista a byl vůbec nejvýše nasazeným šachistou v Okresním kole. Takže i když s ním prohrál, partie byly naprosto vyrovnané, až do závěrečného momentu, kde Lukyho tlačil čas a tak hrál vabank. No nevyšlo to, ale snad se to podaří v příštím roce, neboť by se rýsovala šance, nasadit kluky do té věkové kategorie, kam skutečně patří. O tom však bude rozhodvat vedení školy. Na Klavaňovu Gymnáziu studuje ještě jeden výborný šachista a sie Tomáš Prášek, který hraje za ŠK Hodonín v OP I na 3. desce, ale pro mně z neznámého důvodu nenastoupil ani v loni ani letos. Já Tomáše osobně neznám, na zápas minulý týden proti Vacenovicícm nenastoupil a tak jsem neměl možnost se s ním o tom pobavit. Možná, kdyby nastoupil, byly by šance přece jen větší.
Každopádně předvedli kluci bojovný výkon, za který se nemusí stydět a škoda jen, že se zde nepřihlásilo více škol. Měli by tak šanci postoupit třeba ze druhého místa.

Předsoutežní porada - Ing. Trávníček a za pořadatele šéfka ŠK Ratíškovice - A. Kubáčková
Předzápasová příprava - Lukáš a Jakub
A ještě jeden pohled na kluky
A to je pohled na p- Dryšla a děti ze ZŠ Prušánky, které navštěvují ŠK Prušánky
Oproti Hodonínu, se hrálo ve dvou velkých místnostech - bývalých třídách, kde jse i já co by prvňáček, zasedal před 35 lety ve školní lavici Smějící se
A zde má proslov Mgr. Alena Kubáčková
A samozřejmě nechyběl ani trenér Ratiškovských dětí - p. Klimeš
A poslední slovo si vzal rozhodčí - Petr Trávníček
A zde již proti sobě nastoupili SŠ Bzenec a žáci Klvaňova Gymnázia
Jakub Strnad hrál skvěle a v tomto případě byl se svým soupeřem rycle hotov
A pohled na Ladislava Misorina a jeho týmového spoluhráče z hodonínského cěčka Dominika Nedvídka. Na první desce pak proti sobě nastoupily Lukáš Macek a Filip Meindlschnid
A důležitý 4. bod v tomto utkání se postaral v dramatickém závěru Jožka Škorpík, který se se soupeřem z počátku trápil, pak jej ovšem zkušeně přehrál Mrkající
Zatímco ostatní hráli, družstvo Ratíškovic, mělo volno a tak Martin Kladňák trénoval s Gábčou Zemánkovou
A naplno se také rozjel boj ve druhé hrací místnosti. Pan Dryšl sleduje své svěřence a věru, nebyl s jejich výkonem spokojen. Jak mi později sám řekl.
A zde jsou dva aspiranti na postup - Gymnázium Strážnice a Gymnázium Kyjov
A to je pohled na 1. desku - Lukáše Macka a Adama Šimoníka, ostříleného II. ligového šachistu
A to je detail na koncovku. Lukáš - černý na tahu vezme Adamovi pěcha na 6 řadě, vymění se věže a rozhodovat bude pěšcová koncovka. V té však Lukáš neudrží Adamova krále a nakonec mu spadne praporek. Ale to již byla partie rozhodnuta Nerozhodný
V tomto duelu měl Josef Škorpík zvítězit, alespoň dle ratingu. Opak se stal pravdou a tak zde kluci ztratili. Pokud by se Jožkovi podařilo svého soupeře porazit, měli by kyjovští gymnazisté šanci na nerozhodný výsledek, protože Jakub Strnad si s Denisou Skalkovou poradil. Smějící se
A čtyřčlený tým z SŠ Bzenec sledovali svého budoucího soupeře
A zde je máme - nerovný souboj šachového "Davida a Goliáše" - jak jinak si vysvětlit souboj SŠ Bzenec a Gymnázia Strážnice. Zde neměli kluci ze Bzence šanci. Možná, kdyby takticky postavili Filipa a Dominka na 3 a 4 desku
Ve vedlejší místnosti proti sobě nastoupili ve 2. kole áči II. stupně z Prušánek a Ratíškovic B
A zde je již odveta. O jediný bod SŠ Bzenec se postaral dobře hrající neregistrovaný šachista, hrající na 3. desce a tak Jožkovi prohru v úvodním duelu vrátil.
A pohled z druhé strany
A k odvetě také nastoupily šachisté Gymnázia Kyjov, kde sehráli vyrovnané utkání, jenže šance. že by i SŠ Bzenec bodovala, byla mizivá
A pohled na všechny 4 šachisty. Aleš Klimánek nakonec do bojů nezasáhl
Také p. Trávníček sledoval dění poblíž svého rozhodcovského stolku Usmívající se
A pohled na lídry obou mužstev - Lukáše Macka a Adama Šimoníka
V dovetě už Jožka nezaváhal a zvítězil
Ještě jeden pohled na Jožku Škorpíka
A ještě jeden detail a Lukáše a Adama
Partie na 1. desce byla sledovaná
A oba šachisté předváděli skvělý výkon
Zde p. Klimeš vysvětluje svým svěřencům šachovou taktiku
A tady jsou kolegové a kamarádi - vedoucí výpravy Klvaňova Gymnázia a ZŠ Komenského Kyjov
A to je poslední zápas ve skupině. Hráči SŠ Bzenec nepřekvapila a proti Gymnáziu Strážnice neměli šanci
A tohle je pětice hráčů z Klvaňova Gymnázia
A ještě jedna fotka včetně pedagogického doprovodu
A tohle je už před vyhlášením výsledků - dětí jako smetí Smějící se
Vítězné družstvo ZŠ Ratíškovice I. stupeň
Vítězné družstvo ZŠ Veselí nad Moravou II. stupeň
A tohle jsou vítězní gymnazisti ze Strážnice v kategorii střední školy

No a to je vše. Na rok naviděnou.Usmívající se

Odkaz na reportáž na stránkách Klvaňova Gymnázi anjdete ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 r r | 14. prosince 2012 v 10:04 | Reagovat

728680264 pro Jirku

2 Jiří Neduchal Jiří Neduchal | 14. prosince 2012 v 10:05 | Reagovat

Dík

3 Milan Londin Milan Londin | E-mail | 18. prosince 2012 v 20:22 | Reagovat

Pěkně napsaný článek,až na mně na dálku dýchla atmosféra okr.kola školních přeborů.2.místo v nejstarší kategorii nemusí mrzet.Je vidět i na fotografiích,že vítězové byli podstatně starší a tudíž se pro vaše otvírá výborná šance na příští rok ,vyhrát OP a protože se za ten rok určitě zlepší,budou mít šanci i na KP.Zaujalo mě vítězné družstvo v nejmladší kategorii-podle fotky to jsou samá děvčátka?!Naše děti (z Hlinska)v té kategorii už vyhrály s obrovskou převahou krajský přebor(19 bodů z 20 možných),tak by se naše družstva mohla setkat na přeboru ČR.Zdraví Milan.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama