Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 25 členů, z toho 10 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno)

OPEN Brno - součást seriálu CZECH Tour 2012/13

10. listopadu 2012 v 16:00 | Martin Macek |  Ostatní turnaje a aktivity
Tak a máme tu další otevřený turnaj na jehož soupisce nebude chybět v názvech klubů, také ŠK Kvasaco Vacenovice. Jedná so o sérii turnajů, které se hrají po různých městech České republiky. A tak například součástí tohoto seriálu jsou turnaje v Hradci Králové, Pardubicích, Olomouci, Liberci, Plzni, Praze, Mariánských lázních a v Novém Boru. Konkurence zde bude velká, turnaj časově i psychicky náročný a přihlášených hráčů je zatím 85. Tohotu turnaje se z okresu Hodonín zúčastní také jedna členka, prozatím nejmenovaného klubu. (slíbil jsem mlčenlivost Mlčící), ale na fotkách, které se zde brzy objeví, jistě poznáte o koho se jedná.
Mimo Lukáše zde bude také několik dětí z Brněnských oddílů - např. Ara Martirosyan z Durasu Brno, Júlie Richterová ze Sokola Zastávka, Filip Svoboda z LOKO Brno aj. Každopádně bude sobota pro nás velmi nabitá, jelikož jedeme už ráno na Lokomotivu, kde se uskuteční pravděpodobně 3 kola Krajského přeboru mladšího dorostu, kde bude hrát Luky za ŠK Veselí nad Moravou. Sledujete náš web, protože tento týden nás čekají hned tři významné šachové události a bude to dost náročné.
ZDE je odkaz na startovní listinu, kde se objeví i rozlosování kol a výsledky.

Sobota 21:55
Tak po náročném maratonu v Krajském přeboru mládeže, jsme se po 2 hodinovém odpočinku, přesunuli na ul. Horní, naproti hotelu Brno. Zde čekal Lukyho úvodní zápas na OPENU Brno. Jelikož měl náročný den, nedělali jsme si s trenérem iluze, že by v prním kole uspěl. Už skrze systém losování se dalo očekávat, že mu bude nalosován soupeř těžký. A stalo se. Ve své úvodní partii se utkal s Pavelm Kubátem z Orla Ořechov - FIDE ELO 1899. Ano, dle ratingu by se to mohlo zdát, nicméně v průběhu partie se ukázalo, že se stačí jen nebát, hrát na jistotu a hlavně dodržovat zásady. Pak by se dalo uvažovat o nějakém výsledku. Leč nestalo se tak. Lukáš to nakonec prohrál, ale bohužel je to stále stejná písnička. Jedna chyba = prohraná partie. V této partii se ukázalo největší chybou neprovedení vývinového tahu - rošády. Lukáš si ji včas neuděla, navíc špatně poskládal figury a pak už jen soupeř těžil z této chyby, až to skončilo prohrou. Každopádně je to velká škoda, protože pak by se partie vyvíjela úplně jinak.Co se dá dělat, snad to dokáže zítra.

Jinak abych odtajnil šachistu nebo šachistku, která se z okresu Hodonín účastní tohoto turnaje, tak se na 32 šacovnici utkaly dvě ženy, kdy proti sobě nastoupiy Nataša Richterová a Tatána Šeráková z Podlužanu Prušánky. Tak a je to venku. Smějící se Zbytek zítra, protože to bylo dnes náročné.

Tak a začínáme - pohled na propagační nástěnky
Pohled do sálu, který zatím zeje prázdnotou
A první šachisté se již schází
Proslov měl jak ředitel turnaje p. Laušman, tak i hlavní rozhodčí p. Palovský
A ještě pohled do plného sálu - šachistů je nakonec jen 71
A takhle se nám hezky smějí holky do objektivu, tak to má být Smějící se - Tána a Nataša
Lukáš a jeho soupeř Pavel Kubát
Pohled na Lukyho partii
A ještě jeden detail
A zde je Lukášův trenér - Milan Šnorek, který v tomto utkání poradil p. Doškařem z Lokomotivy

Nedelě 11.11. - 2. kolo: Lukymu byl nalosován přijatelný soupeř a to p. Strakoš z TJ Praga Praha. Jedná se o staršího pána tak by mohl mít Lukáš výhodu v bystrosti a v propočtu, leč pokud bude hrát s takovými chybami jako včera, tak se veškěrá výhoda smázne. Táňa nastoupí proti Vilému Fedbaldovi z Náměště nad Oslavou a Milan Šnorek si poměří síly právě s Lukášovým soupeřem ze včerejška. Už se těším, protože je zde co k vidění, atmosféra je tu skvělá, jen tu není internetové připojení, takže nelze sledovat dění na vybraných on-line šachovnicích a to je určitě škoda.
Výsledky druhého kola najdete ZDE. Co se týká Lukáše, dnešní partie byla o hodně lepší než ta včerejší. Je pravdou, že na OPEN nastupoval po té, co odehrál na LOKOMTIVĚ 3 vážné partie za dorostence. Nicméně po dlouhém boji opět prohrál, ale jak jsem napsal, byla to úplně jiná partie. Co se týká Táni, tak dnes získala půl bodíku za remis a Milan Šnorek se štěstím zvítězil. Fotky a nějaké postřehy snad zítra.

Pohled na hrací místnosto z venku - naproti hotelu Brno je prostorný sál
A tohle je Táňa a její soupeř se kterým uhrála remízu
Milan Šnorek měl v této partii namále, leč soupeř udělal hrubku, kterou Milan potrestal a partii tak se štěstím vyhrál
ZDE si můžete přehrá partii Pavla Kubáta, kde letos uhrál cennou remízu s IM Vojtěchem Plátem
A zde je Luky a jeho soupeř
A nakonec pohled na nejvýše nasazeného FM Kočiščáka Jirku

Pondělí 12.11. - 3. kolo: A máme tu 3. kolo. V tomto kole se nám osud jednotlivých účastníků opět proplétá, neboť Lukáš se utká s vnučkou svého včerejšího soupeře - Veronikou Mackovou. Tuto šachistku jsem již zaregistroval na TŠN ve Frýdku Místku, kde v jednu dobu hrála na veldejší desce jako Luky. Kdo by si nevšiml stejného příjmení a eště k temu sa nám zatúlala děfčica až do Prahy. Tož sem si povidal, že bude mnět neaké příbuznestvo aj u nás na dědině. Bodejď né když enom můj tata měl 6 bratů a já sem do třídy chodil s dalšíma třema Mackama a ani jeden sme nebyli mezi sebú rodina. Tož kdo ví jak to celé bude a možná že sa neací naší předci zatúlali až do hlavního města, kde založili rodinu. Snáť sa mně tá záhada podaří dneskaj rozluštit. No trocha teho nářečí neuškodí Smějící se,ale zpět k losu. Táňa se utká se soupeřem Milana Šnorka z 1. kola - p. Doškařem a Milan Šnorek se včerejší výhrou katapultovat mezi TOP 10 a utká se s Parlirasem Cosminem z Bulharska. Každopádně to bude zajímavé střetnutí na které se těším.
21:15 Takže kdo sleduje výsledky, možná už ví, že "trojlístek", který sleduji, dnes nezískal ani bod. Milan Šnorek to měl opravdu těžké a nakonec vzdal, až měl soupeř trojici volných pěšců a už se s tím nedalo nic dělat. Táňa si nedokázala poradit s p. Doškařem. Asi proto, že hráli oba dva výborně pozičně a po dlouhé době přehlédla "vidle" a ztratila kvalitu, což později rozhodlo. Luky hrál opět velmi dobře, ale opět se ukázala jeho prozatimní slabina a tou je časová tíseň. Nevím čím to bylo, ale souzpeřce zbývalo 1:20 a Luky měl slabou půlhodinku. A to bylo odtáháno, ani ne 20 tahů! Nakonec se partie hrála 80 tahů a Luky se držel statečně. Zítřejší los určil, že bude Luky doma, neboť je lichý počet hráčů. Postřehy a fotografie doplním zítra a těšte se na výrok dne, který pronesl jeden zajímavý šachista z Brna. Smějící se ZDE je možné ještě sledovat a přehrát si partie, které poctivě a s věškerou pílí jemu vlastní, doplňuje hlavní rozhodčí p. Ladislav Palovský.

Luky a jeho soupeřka Veronika Macková z Prahy Úžasný
Táňa Šeráková a p. Doškař
A ještě detail na přemýšlející Táňu
Milan Šnorek a jeho protivník z Rumunska, kterému podlehl
A k vidění bylo i mládežnické derby - Júlie Richterová a Filip Svoboda
Nataša Richterová a Benedikt Hofírek
A také zajímavý souboj p. Glacnera a GM Ivanova. Během partie pan Glacner prohlásil:
"Hraje to špatně, to tvůj kluk hraje lépe" a záhy přišel o figuru. Když přišel o druhou (těsně po této fotce) tak partii vzdal. Jó, p. Glacner je velká postava každého turnaje. Úžasný
p. Palovský přepisuje partie

Úterý 13.11. - 4. kolo: Jelikož je lichý počet hráčů, dnes Luky odpočívá a dostane bodík zadarmo. Zítra nás čeká dvou kolo, ale my dnes v Brně nejsme. Pokračovat budu později, protože je toho času strašně málo a ostatních povinností moc. Plačící Rozlosování 4. kola, lze sledovat ZDE. Takže v tomto kole Táňa Šeráková remízovala se Zdenekm Románkem ze Sokola Valašská Bystřice a zatím má tedy 1 bod. Milan Šnorek remízoval s Lubošem Kuchyňkou z ŠK Hustopeče. Více k tomu nenapíšu, protože jsem tam nebyl.

Středa 14.11. - 5. kolo: Tohle kolo by se také dalo nazvat kolem úšpešným a nebo také "moje nervy".Překvapený Nejdříve krátce jak hráli ostatní. Milan Šnorek měl těžký los a dostal vycházející dorosteneckou hvězdu ŠK Lokomotiva Brno - Natašu Richterovou. Partie nakonec dopadla remízou. Táňa si zahrála s její mladší sestrou Júlií, která je vycházejí dětskou hvězdou Sokola Zastávka a také remízovala. Lukymu byl nalosovám šachista z Rakouska, handicapovaný Christian Paseka. Jeho bodový zisk nebyl nijak velký, ale hrál dobře a bezesporu je kvalitní šachista. Lukáš hrál však ve starých šlépějích, tedy s nedostatkem času. Když měl p. Paseka na hodinách něco přes hodinu, Lukymu zbývaly 2 minuty! Šlápnul vedle. Evidentě to pak hrál jeho soupeř na čas a myslel si, že Lukáše zlomí nebo utahá na čas. jenže se Lukáš ukázal jako velký bojovník a po napínavé partii s Veronikou Mackovou, kdy byl také v časové tísni, hrál velmi dobře, vymanil se ze soupeřova tlaku a naopak to byl on, kdo převzal inciativu, která vedla až v soupeřovu chybu a Lukyho první vítězství na tomto turnaji. Byl to nervák se vším všudy.

Nataša Richterová a Milan Šnorek
Táňa Šeráková a Júlie Richterová
Pohled na 1. desku a Alexandra Popotavova (RUS-vlevo) a Jona Anieho Halldonssona (ISL)
A pohled na ostatní přední desky - v předu IM Chudinovskikh A. (RUS) - Tsenov Tsvetoslav (BUL)
A na žádnén podobném OPENu nesmí chybět nai prodejní stánek s šachovým materiálem Smějící se
A to je náš hrdina dne. Bohužel zde má jeho soupeř na hodinách 1:20 a Luky jen 14.24 !
Ještě jeden detail na přemýšlejícího Lukyho
A ještě Lukyho čas hovoří za vše
A zde již Lukáš táhne volným pěšcem a dělá tak rozhodující tah. Postavení králů: černý g4, bílý g6. černý na tahu hrja pěšákem g6-g5 a bílý po dalším tahu vzává. Usmívající se

6. kolo: Odpoledne, po výborném obědě v protějším hotelu Brno, jsem se odebral do Brna, kde jsem měl vyřizování a vrátil jsem se chvíli před začátkem odpoledních bojů. Opět to vezmu od zadu. Milan Šnorek hrál s Michaelem Věžníkem s Brněnského DURASU a Táňa zase s p. Zikanem s LOKOMOTIVY. Zatím co Milan zvítězil celkem s přehledem, Táňa opět remízovala a kandiduje na titul "remízová královna". O titul jí však bojuje s Natašou Richterovou, která michodem opět se silnějším soupřem také remízovala a má na svém kontě již 5 remízu, Táňa tedy jen 4. Smějící se
Lukáš hrál s Václavem Hrubým s ŠK DdM Osek. Velmi silný a kvalitní šachista. Lukáš se však nedal a pustil se do něj s vervou jemu vlastní. bohužel to opět časově nezvádl a dostal se pod tlak. opět jeho soupeř něco málo přes hodinu času a Lukáš měl 2 minuty. Já už jsem z toho byl opravdu na "nervy", protžoe jsem si říkal, že tohle nemůže dopadnout dobře. Chvíli jsem se díval, ale po 15 minátách, kdy Lukáš mačkal hodiny ve chvíli kdy mu zbývaly 2 sekundy, jsem raději odešel, protože mi srdce bušilo snad více než jemu. Úžasný. Nakonec sem se k partii vrátil asi po hodině a i když Lukáš ztratil pěšce, zůstal jezdec proti jezdci a 3 pěšáci na každé straně. Pan Hrubý několikrát odmítnul remízu a neustále se snažil zvítězit. Pak přece jen uznal, že to na výhru prostě není a před 20:00 hod. remízu přijal. to už ale v sále skoro nikdo nebyl, respektive tato partie se dohrála jako úplně poslední. Lukáš předvedl neskutečně bojovný výkon, za který zalouží pochvalu. Nejeden šachista nevěřícně kroutil hlavou nad tím jak to hraje. Samozřejmě chybičky tam určitě byli, ty jsou skoro v každé partii, ale jde o jeho přístup, o to že to nezabalí a bojuje jako lev a to se mi na něm líbí. Lukáš zatím odehrál dva nejlepší zápasy a právoplatně získal 1,5 bodu.

M. Věžník a M. Šnorek
Táňa Šeráková a K. Zikan
A další zajímavý souboj byl k vidění mezi p. Glacnerem a Julčou Richtervou. Z počátku to vypadalo, jako by p. glacner ani nechtěl na zápas přijít. Julča spustila hodiny a 35 minut pryč a p. Glacner nikde.Překvapený Jak nám později vysvětlil, byl se nahřát v sauně a na partii se náležitě připravil. Za dalších 35 minut zvítězil.
A zde je Lukáš a Václav Hrubý. Luky se posunul na 29 desku
Opět foto, které nepotřebuje další komentář
Lukášova partie skončila jako úplně poslední. V pozadí se již rozebírá partie.

Čtvtek 15.11. - 7. kolo: Dnes tam nebudu a tak Lukáš jede s Táňou. Los si myslím, že je pro oba přijatelný. Táňa se postaví proti Karlu Zejdovi z ŠK 64 Brno a Lukáš proti Ruské hráčce - Frantzusove Ludmyle. Milan Šnorek se včerejší výhrou opět dostal na těžšího soupeře a utká se s FM Kratochvílem Josefem s Caisse Třebíč. Tento šachista, mimo jiné včera remízoval s Benediktem Hofírkem, který hraje jako dorostenec opravdu skěle a také má 4 body.
Takže 7. kolo je již minulostí. Lukáš nakonec partii prohrál. Nedá se nic dělat, každý den není posvícení. Tatána remízovala a dotáhla se tak počtem remíz na Natašu Richterovou, nebot ta partii prohrála. Milan Snorek taktéž remízoval. Výlsedky 7. kola naleznete ZDE. A průběžné výsledky pak ZDE. Vedoucí příčku si stále drží GM Alexander Potapov, druhé místo FM Kočiščák Jiří z Geofinu Ostrava a třetí pak uzavírá FM Kuchynka z Tatranu Litovel.
Lukáš se posunul na 61 místo, Tatána Šeráková na 64 místo a Milan Šnorek na sympatickém 18 místě.

Pátek 16.11. - 8. kolo: Rozlosování tohoto kola je následující: Milan Šnorek nastoupí za černé proti Golcmanu Evgenymu, Táňa proti Zdeňku Třetinovi a Lukáš proti Zdeňku Románkovi. Zítra jedu já, takže budou i fotky. To je zatím vše. Takže už i předposlední kolo bylo dohráno a my můžeme slavit druhé vítězství na tomto turnaji. Dnes si Lukáš poradil se Zdeňkem Románkem z ŠK Valašká Bystřice. Táňa opět remízovala se Zednkem Třetinou, i když se štěstím a Milan Šnorek taktéž, ovšem proti ratingově silnějšímu Evenymu Golcmanovi z Ruska. Pořadí po 8. kole můžete nalůeznete ZDE.
Luky si polepšil na 51. místo a to i díky bodíku, který dostal v úterý zdarma. Ovšem i tak je to v tak nabitém turnaji úspěch. Táňa je na průběžně 62 místě a Milan Šnorek si polepšil na 16 příčku.
Novým lídrem turnaje se stal po remíze na první desce FM J. Kočiščák, který vystřídal GM A. Potapova a bronz drží K. Burdalev.

Lukáš a Zdeněk Románek z ŠK Valašská Bystřice
Luky si na tohoto soupeře věřil
Táňa a p. Třetina
Milan Šnorek a Evgeny Golcman
Nataša Richterová a Cherednichenkova Elena
Zde je Julača Richterová a trochu nervózní Andrej Baraniuk
A tohle je Lukyho přemožitelka Lyudmila Frantsuzova
Pohled na první 3 šachovnice
A tohle je souboj dvou kamarádů FM Jirky Kočiščáka a FM Lukáše Kuchyňky

Sobota 17.11. - 9. kolo: Nyní se můžeme těšit na poslední 9 kolo. Smějící se V tomto posledním kole se hrálo o hodně. Nejen o poslední body, ale také o možnost získat nějakou tu cenu, ale hlavně se na první desce rozhodovalo o celkovém vítězi turnaje. Favoritem byl dle nasazení mladý Jiří Kočiščák, který ačkoli odehrál o 1 kolo méně, měl stejně bodů jako GM Potapov. A právě mezi těmito borci se svedl rozhodující boj. Nebyl jsem však tomuto klání přítomen a tak mohu pouze zprostředkovaně sdělit, že Jirka Kočščák prohrál a propadl se až na konečnou 7. příčku. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby byla jeho prohra zapříčiněna skvělou soupeřovou hrou. Ovšem ve skutečnosti to bylo tak, že si Jirka neuvědomil hrací tempo a hrál jako by se hrálo 120 minut na 40 tahů + 60 minut a i když vedl o figuru, prohrál partii nakonec na čas. Dost nešťastná prohra, která ho připravila o první místo a tak se Jirka stal jednozančně smolařem tohoto turnaje. Konečné pořadí se lze prohlédnout ZDE.

A jak dopadl náš borec Lukáš Macek? S výkonem, který převedl ve druhé polovině turnaje, můžu být já i jeho trenér spokojen. Dnes Lukáš remízoval s Agničanem Guttridgem a tento starý pán se stal "remízovým králem". Tohle byla jeho 8 remis na tomto turnaji. Prohrál pouze v úvodním kole s IM A. Strebkovsem. Takže LUKY si touto remízou polepšil o 1 příčku a uzavřel tak "pátou desítku", čili skončil na hezkém 50 místě. Z celkového počtu 73 účastníků a oproti původnímu nasazení na 71 místě, je to velký pokrok. Ano, kritici namítnou že dostal jeden bod jako lichý hráč, což mu samozřejmě pomohlo. Nicméně regulérně uhrál 2 vítězství a 2 remízy, což na takto silně obsazeném turnaji je úspěch. ELO turnaje bylo 1925 !!! Navíc, kromě první partie, kterou neodehrál nejlépe, se neustále zlěpšoval a již ve druhém kole sahal po remíze a ta mu o vlásek unikla v kole třetím.
Táňa Šeráková dnes s Antonínem Gergelou prohrála a skončila se 3 body na celkovém 66 místě (69 nasazená) a Milan Šnorek dnes také prohrál s FM Y. Voboryovem a tak se tesně nevešel do první dvacítky a skončil na 21 místě (17 nasazený). Titul nejlepší junior si po právu vybojoval Benedikt Hofírek z Lokomotivy Brno, nejlepší žena pak Cherednichenková Elena a nejlepší senioři byli hned dva a to Yrij Vorobyov a Golcman Evgeny. Lukymu unikla, jen o horší pomocné kritérium, cena pro nejlepšího hráče bez FIDE Ela a přeskočil ho jen Milan Zapletal, který má ovšem národní ELO 1935 ! Co říct závěrem? Turnaj to byl opravdu těžký a náročný. Pro Lukáše zatím nejtěžší turnaj, kterého se ve své dosavadní kariéře účastnil a i když neměl šanci srovnat se s těmi nejlepšími, měl aspoň šanci porovnat své síly a šachový um s těmi, kteří mu byli nalosováni. Vždyť průměrné ELO jeho soupeřů, bylo 1766! A uhrát zde regulérně 3 body z 8 možných se dá považovat za úspěch.

Zbytek fotek v pokráčování reportáže !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 šachista šachista | 13. listopadu 2012 v 7:52 | Reagovat

Koukám, že se činíte. :-)

2 lego lego | 14. listopadu 2012 v 21:57 | Reagovat

jen tak dál ;-)

3 Martin Macek Martin Macek | 15. listopadu 2012 v 7:03 | Reagovat

[2]: Ahoj Jirko
Díky za podporu. Čoveče, ani mě nemluv. Jsem utahaný jako kotě. Lukáš je doslova "extrémista" Včera se mu mimořádně dařilo, ale ty nervy. Oba soupeři ještě přes hodinu času a Luky 2 minuty!!!! Nakonec to s tím časovým bonusem odtahal skvěle a vydoloval z toho 1,5 bodu! Jinak ať se Vám v mistrovství Čech daří. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama