Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 24 členů, z toho 8 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno) Michal Skalka a Ondřej Horňák (ŠK Veselí n. Mor.) a Petr Krolop (ŠK Prušánky)

Začal mezinárodní turnaj v Brně, kde hrají naši dva členové

24. června 2012 v 12:14 | Martin Macek |  Ostatní turnaje a aktivity
Tak to je ona "jáma lvová" vlastně Řečkovická sokolovna kde se naši borci bili jako ti lvi!

A tohle je pohled z boční strany

Řečkovická sokolovna - hrací místnost

Sobota 23.6.2012 - 1. kolo:
Tak nám odstartoval šachový turnaj pod názvem OPEN DURAS BVK 2012. Kdo se na šachovém poli orientuje, je mu jasné, že se jedná o otevřený turnaj, který pořádá šachový oddíl DURAS Brno. Toto je zároveň mateřský oddíl za "náš klub hostujícího" Martina Kladňáka a tak můžeme říct, že se turnaje účastní 3 hráči základní "A" sestavy, platné v příští sezóně. Usmívající se
Kromě Martina tedy i Jirka Neduchal, který si v 1. kole hladce poradil s neregistrovaným hráčem z Brna - Janem Hofírkem a Lukáš Macek, který v ještě sobotu nenastoupil. ZDE jsou propozice turnaje, který je rozdělen na 2 kategorie a to: A - mezinárodní se zápisem na FIDE (ELO turnaje 1921) a B - národní turnaj (ELO turnaje 1496). Jirka s Lukášem hrají v kategorii B zatímco Martin si troufnul na turnaj A.
Pořadí, průběžné výsledky a statistiky turnaje A můžete sledovat na tomto odkaze. Do turnaje se přihlásilo 42 šachistů, mimo jiné také ze Slovenska, Rakouska, Ruska či Lucemburska. Pořadí, výsledky a statistiky turnaje B, pak na tomto odkaze. Zde je přihlášených 30 šachistů a jsou tam jak nadějní mládežníci a děti, tak i kvalitní dospělí hráči, především z Brna a okolí. Tato událost trochu zastínila oddílový přebor, který v našem klubu také hrajeme a tak musím článek o něm odsunout až po skončení této akce. Jelikož v ponděli povezu šachisty na turnaj já, vystavím zde také nějaké to foto. Mrkající V neděli se hraje na dvě kola a dnes, tak jako v ostatní hrací dny, pouze na jedno a to vždy od 16.00 hod. kdy čekají "naše borce" další zápasy. Turnaj končí v sobotu 30.6.2012. "Á" turnaj se hraje švýcarským systémem na 9 kol, v tempu 90 minut + 30 sekund za tah, "Bé" turnaj pak v tempu 2 x 120 minut.


Neděle 24.6.2012 - 2. a 3. kolo:
V tuto chvíli jsem obdržel zprávu o Lukášovém očekávaném vítězství nad Štěpánem Vémolou ze sportovního klubu Vyškov v Italské hře. Jirka nakonec vybojoval s ratingově silnějším soupeřem - Kamilem Holemkářem z ŠK Moravská Slávia Brno, remízu a zatím má 1,5 bodu ze 2 možných a je to úspěch. Jirka se rozhodně na turnaji neztratí.
Z odpoledních partií jsme nakonec získali 1,5 bodu, což je vynikající výsledek. Lukášovi byl nalosován stejný soupeř, s jakým se utkal včera na zahájení turnaje Jirka a po tří hodinové partii nakonec slavil v Ruské obraně úspěch a doposud má 2 body. Jenže zatím to nic neznamená a teprve zítra přijdou na řadu opravdu těžcí soupeři. S jedním z nich - Stanislavem Fuchsem z domácího DURASU se utkal i Jirka a po dlouhé a těžké partii uhrál druhou remízu a má stejně jako Lukáš, 2 body ze 3 zápasů.
Do té doby byl bez bodového zisku Martin Kladňák, který včera podlehl Oldřichu Šípkovi z Lokomotivy BRNO, a dopoledne pak Pavlovi Turzovi z Moravské Slávie BRNO. Odpoledne si však poradil s domácím spoluhráčem z DURASU - Michaelem Věžníkem a má zatím 1 bod.

Odkaz na partie ke stažení - lze vyhledávat podle kriterií. Jakmile bude čas, zkusíme s Lukášem vytvořit partie k přehrátí v prográmku ŠACHY, tak aby se mohli přehrávat na šachovnici.

Pondělí 25.6. - 4. kolo:
Ten kdo sleduje dění ví, že 4. kolo je již dávno nalosováno. A protože má Lukáš také 2 body (zatím), jako Jirka, byl mu opět nalosován stejný soupeř s jakým se včera odpoledne Jirka utkal a se kterým uhrál remízu. Jak si povede Lukáš, těžko odhadnout (ze soupeře má respekt) Překvapený, ale pokud bude hrát v klidu, může překvapit. Jirka se odpoledne utká s Janem Slepánkem z MKS Vyškov, který je zatím na průběžném 6. místě. Martin Kladňák se utká s Miroslavem Petruškou z Lokomotivy BRNO.
Takže vezu čerstvé zprávy z Brna. Jirka vyhrál poměrně rychle a snadno a má už 3 body. Martin bohužel podlehl tlaku soupeře a nejdelší partie opět předvedl včerejší soupeř Jirky a dnešní Lukáše - p. Fuchs. Luky vedl od poloviny hry o figuru a vše se zdálo až příliš jednozančné. V soustředěném výkonu však ztratil čas a o 20 minut zaostával za svým soupeřem. V závěru partie sice donutil soupeře více přemýšlet, ovšem jeho časový náskok se nedal úplně zastavit a i když se schylovalo již nevyhnutelně k matu, spadla Lukymu ručička. Jeho soupeř měl cca. 2 minuty, leč hrál to takticky a tak Lukáš vyhranou partii prohál na čas. Velká škoda, ovšem nedá se nic dělat. Snad se nám zítra povede lépe.


Luky se už těší Usmívající se

A jak vidno, Jirka také Mrkající

Pohled na hrací místnost - převážně turjnaje B

Martin Kladňák a Miroslav Petruška

Jirka má už výhru za sebou a tak sleduje Lukáše

Pohled na jmenovky hráčů, kteří mají odehráno

Luky se soustředí, bodejď by ne, když už má jen 3 minuty, zatímco soupeř 13 ! Překvapený

A u zápisu je již rozhodčí zapisuje tahy obou soupeřů, protože Luky bojoval a soupeře donutil déle přemýšlet, bohužel už příliš ztrácel a soupeř hrál na jistotu (nebo spíše na čas) Křičící

A tohle je pohled do sousední místnosti, kde se hraje turnaj A


Úterý 26.6. - 5. kolo:
Tak a už je rozlosování 5. kola. Najdete jej ZDE.
Včerejší den nás moc nepotěšil. Zatímco prohra Jirky Neduchala s o mnoho zkušenejším lídrem "bé" turnaje Radkem Přibylem z ŠK Tětčice, se dala očekávat, o to smutěnjší byla opět prohra nadějného mladého šachisty Lukáše Macka, který měl se Znojemským Zdeňkem Molíkem, od začátku navrch. Nejen, že získal kvalitu (jezdce za věž), ale otevřel si oba sloupce nad věžemi a získal další dva pěšce. Potom ověšem došlo k přehlédnutí tahu, kdy ztratil figuru a po urputném boji i ty dva pěšce a po další půlhodině nepochopitelných tahů bílého vzdal. Zamračený To Martin Kladňák to měl mnohem jednodušší, i když jak sám řekl, raději by si zahrál. Jeho soupeř - Michal Kalod z Lokomotivy Brno se totiž nedostavil a tak bylo jeho utkání kontumováno. Suma sumárum jsme na tom stále ještě dobře, i když to mohlo být lepší, zejména pro Lukáše.


Jirka a Radek Přibyl hrají na 2. šachovnici v místnosti kde se hraje turnaj A

A tady je Luky a Zdeněk Molík

Pohled z druhé strany Usmívající se

Rozhodčí p. Palovský sleduje hrací místnost a tak je jeho stanoviště prázdné Smějící se

Prázdné je i místo Michala Kaloda, který na partii s Martinem nepřijel.


Středa 27.6. 6 - kolo:
Rozlosování kola najdete ZDE. Tak a 6. kolo je už minulostí. Výsledkově jsme na tom stejně jako včera, s tím rozdílem, že jediný bod pro naši tří členou výpravu vybojoval Luky. Opět se však jednalo o vítězství z povinnosti, neboť Artyom Martirosyan (otec Ary Martirosyana - vícemistra ČR mládeže v kategorii H10) uhranou výkonnost zatím nemá a tak se Lukyho vítězství dalo očekávat. I když jsem ho varoval, že neradno soupeře podceňovat, ale bylo to zbytečné, nebot to hrál zodpovědně. Úžasný Jirka se utkal s Vladimírem Kosinou z Lokomotivy Brno a po druhé za sebou prohrál. Dnes jsem v Brně nebyl, ale partie jsou ke stažení např. ZDE. Martin Kladňák hrál s otcem včerejšího soupeře Jirky, s René Přibylem z ŠK Bystrc Oliers se kterým prohrál a zatím má 2 body. Takže máme 2/3 turnaje za sebou a čekají nás poslední 3 kola.

Čtvrtek 28.6. 7. kolo:
Rozlosování kola je ZDE. Bohužel se stalo to, čeho jsem se obával a zítra se můžeme těšit na Vacenovské derby, neboť "tří" bodový hráči byli po 6-ti kolech jen 4 a byla zde také možnost, že by si Jirka zahrál s Danielou Dumkovou a Lukáš s Janem Slepánkem. Los byl ovšem neúprosný a nalosoval to přesně naopak jak jsme si to přáli. Tedy D. Dumkovou s J. Slepánkem a Lukyho s Jirkou. Nerozhodný Navíc mají kluci před sebou ještě zápas v oddílovém přeboru a tak se bude hrát o hodně. Martin se zítra utká s Janem Čermákem ze sportovního klubu Vyškov.
Tak a máme opět po zápasech. Díky duelu mezi Lukášem a Jirkou bylo jasné, že se buďto body rozdělí spravedlivě mezi oba, nebo zvítězí jeden z nich. Stalo se to druhé a nakonec vyhrál mírný "favorit" Jirka. Ale opět se projevila Lukášova nezkušenost, neboť partii měl jasně remízovou. Dvojvěžovka jak vyšitá, na pěšce stejně, v rozhodujícím okamžiku však Luky špatně potáhnul a Jirka získal rozdílového pěšáka. Ve zbytku koncovky se již nemýlil. Nedařilo se ani Martinovi, který opět podlehl v duelu s Janem Čermákem z SK Vyškov.

Kluci měli před vzájemným duelem evidentně dobrou náladu. Luky míchá s Jirkovými figurkami, zatímco on vyplňuje svůj partiář. Smějící se

Jirka stále ještě nemá dopsáno!

A tady je Martin Kladňák s Janem Čermákem - na začátku sice ztratil dva pěšce, ale jednoho pak dobyl zpět a zůstala mu dvojice střelců proti dvěma jezdcům.

A pohled na "Á" trunaj. V popřední první 2 šachovncie "Bé" turnaje

A opět Martin jak usilovně přemýšlí

A tohle je pohled na hrací místnost se shora S vyplazeným jazykem

A Jirka s Lukášem z ptačí perspektivy Úžasný

Tohje je Lukášův konec. Došlo ke ztrátě pěšce a Jirka už koncovku zahrál skvělePátek 29.6. 8. kolo:
Rozlosování 8. kola turnaj B najdete ZDE. takže jsem dnes v Brně nebyl, ani Luky a tak se o body poprali Jirka s Martinem. Zatímco Jirka hrál s Karlem Zikanem z Lokomotivy Brno za černé, Martin si to rozdal s Radimem Polákem z ŠK Viktorie Bohumín. Bohužel ani jeden, bodový zisk nepřinesl a tak se dá hovořit o "černém pátku". Co se dá dělat, na turnaj jsme nejeli zvítězit, ale posbírat zkušenosti a to snad podařilo. Závěrčené kolo nás čeká zítra a to přijedem opět v plné sestavě.

Sobota 30.6. 9. poslední kolo:
Rozlosování 9. kola najdete ZDE.
Pak sem vystavím zbytek fotografí a pár postřehů, které jsem jako nezúčastněný divák zaznamenal. Tak a OPEN Duras 2012 BVK je už pro nás minulostí. Nicméně výsledově se nám dnes dařilo nejlépe ze všech 8 turnajových dnů. Nejdříve Lukáš absolvoval povinnou výhru nad mnohem slabším soupeřem Matějem Tajovksým z ŠK DDM Kuřim. Poté se Jirka, ačkoli vedl o pěšce, o body rozdělil s Jiřím Baťou z Lokomotivy Brno a nakonec si po hrubé chybě v úvodu partie dokázal poradit Martin Kladňák s Karlem Glancerem z ŠK Bystrc Oliers. Dnes tedy naše výprava vybojovala 2,5 bodu a jak se říká konec dobrý, všechno dobré. A já musím říct, že se nám v Řečkovicích líbilo, poděkování patří také rozhočímu p. Palovskému a celému realizačnímu týmu. Na závěr nezbývá než říct: "Snad někdy na viděnou". Úžasný

A tady máme Jirku s Janem Baťou v posledním duelu

Rozhodčí p. Palovský zahajuje poslední kolo

Luky a jeho soupeř z Kuřimi

Tady je Martin s p. Glancerem

Poslední kolo se neslo v přátelském duchu a Luky si ho náležitě uížval. S Matějem moc práce neměl.

A tohle je pohled na kostělíčkem na nedalékem Paláckého náměstí, kde jsme byli na zmrzlině. S vyplazeným jazykem

Výsledky a statistiky:
Takže Jiří Neduchal si splnil limit s jakým šel do turnaje a tím byl zisk alespoň 50% bodů, což se mu beze zbytku či přebytku splnilo a tak uhrál z 9-ti kol 4,5 bodu. V konečném hodnocení to stačilo z 30-ti účastníků na hezké i když pro pověrčivé nehezké 13. místo. Já si myslím, že mohl mít klidně bodů i 5, ale rozhodně se tam Jirka neztratil.
Lukáš Macek neodehrál turnaj nejlépe, protože dokázal porazit jen šachisty bez uhrané výkonnosti, ale i takové jsou šachy. Stále se může, a doufám že také bude, zlepšovat. Z chyb se určitě ponaučí a všechny prohrané partie, měl vlastně vyhrané, (krom derby s Jirkou, tam to byla remíza jak "višně") jen toho nedokázal patřičně a v rozhodující okamžik využít. Nicméně odehrál jen 7 kol a získal 4 body, což je výsledkově velmi hezké. V konečné fázi to stačilo pouze na 20. místo.
Martin Kladňák není náš hráč a tak mi nepřísluší nikterak jeho výkon hodnotit. Co vím od něj samotného, tak se svojí hrou moc spokojen nebyl. Odehrál, tak jako Jirka, všech 9 kol a získal 3 body, což mu stačino na konečné 37. místo. Pravdou je, že hrál mnohem těžší turnaj A a měl mnohem těžší soupeře. Jeden bod získal za kontumaci, protože se jeho soupeř nedostavil a tak vlastně vyhrál pouze 2 partie z 8.

B turnaj vyhrál první nasazený šachista Radek Přibil z ŠK Tětčice se ziskem 7,5 bodů, kdy pouze 1x zaváhal s Janem Slepánkem a partii sním prohrál hned ve 2 kole. V předposledním kole remízoval s celkově druhým Janem Novákem z ŠK Lokomotiva Brno. Na třetím místě skončil Karel Pelikán z domácího Durasu Brno.

A turnaj vyhrál také první nasazený šachista FM Malinovský Karel z Agentury 64 Grygov, druhý skončil Pekař Václav z TJ Jiskry Litomyšl a třetí skončil Šremaňák Slavomír z Obecného šachového klubu Margecany - Slovensko, který, jak jsem se dozvěděl, v Brně studuje.

Konečné výsledky turnaje A naleznete ZDE. turnaje B pak ZDE. A to je asi tak všechno, ještě přidám pár fotek z dnešních partií. Později se ješě k turnaji vrátím v samostatném článku, kde bych chtěl shrnout moje postřehy a dojmy. Smějící se

M. Macek

Ještě sem přidám článek z pořáadjícího ¨DURASU. Naleznete ho ZDE. Smějící se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabriel Decay Gabriel Decay | Web | 26. června 2012 v 15:24 | Reagovat

Šachy jsem hrál dvakrát s počítačem a pokaždý jsem prohrál :(

2 Petr Krolop Petr Krolop | 26. června 2012 v 16:07 | Reagovat

Zdravím, šachové přátelé z Vacenovic!
Pan Jan Hofírek je poměrně mediálně známý.
Rád bych zhlédl obě vítězné partie místních borců, tedy partie Jirky Neduchala a Lukáše Macka, právě s panem Hofírkem.
Kp.

3 Martin Macek Martin Macek | E-mail | 26. června 2012 v 20:55 | Reagovat

Pane Krolop, vše je ke stažení na zde avizovaných odkazech v článku. Takže se mrkněte, ale myslím si, že nic zajímavého.
Dnes opět Lukáš prohrál vyhranou partii, takže další zbytečná ztráta. Co se dá dělat. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama