Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 25 členů, z toho 10 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno)

Vacenovice - Ždánice 2,5 : 2,5

5. března 2012 v 19:58 | Martin Macek |  Soutěžní aktuality

ŠK Vacenovice odjelo do ŽDÁNIC k odvetnému utkání 9. kola Okresního přeboru II. Sestava Vacenovic doznala určitých změn, neboť Jirka Blaha nemohl a tak jej nahradil Petr Bělík. Na prvních 2 šachovnicích se nic nezměnilo, na třetí hrál Václav Křižka a na poslední Lukáš Macek. Po bojovném výkonu se nakonec obě mužstva o body podělily a výsledek utkání tak skončil v poměru 2,5 ku 2,5 ! Vacenovice tak ztratily důležité dva body a celek Hodonína se po výhře nad Prušánkami, vyhoupnul do čela tabulky.

Za 14 dnů (necelých) se tedy bude hrát o celkové prvenství a o to kdo nakonec vybojuje právo postupu do vyšší soutěže OP I. Mrkající Sice po šachových klubech kolují "zvěsti" že Hodonín nenastoupí, ale zatím oficiálně nikdo nic nesdělil a tak nemůžeme této zprávě přikládat vážnost a na "zápas pravdy" se musíme náležitě připravit.


Co se týká samotného zápasu, jako nezávislý pozorovatel Smějící se bych to zhodnotil takto:

Na první šachovnici se utkali staří známí "matadoři" a de facto Josef Šebesta "oplatil" Františku Kašpárkovi porážku na domácí půdě a získal důležitý bod pro Vacenovice. I když první bod získali Ždánice na 4-té šachovnici, kde Petr Bělík v koncovce podlehl Radku Španělovi. Tuto partii jsem neviděl, tak nemohu hodnotit a partiář nemám k dispozici. Na šachovnici č. 2 se opět utkali, tak jako ve Vacenovicích - Jirka Nedůchal a Vladimír Kořínek. Po výměně lehkých figur se Vladimír Kořínek pustil do výměny věží, což neměl dělat. Jirka se sice chvíli bránil před napadením druhé věže, ale nakonec donutil soupeře věž vyměnit za lehkou figuru a to byl jeho konec. V závěru si partii Jirka pohlídal a po pár tazích soupeř vzdal. Jirka tak nad tímto šachistou získal dohromady 1,5 bodu (i za domácí remízu).
Václav Křižka versus Petr Beránek. To byla opět nejdelší a nejzajímavější partie tohoto herního dne. Tak jako ve Vacenovicích, partie plná zvratů a každý ze soupeřů v určitých momentech chyboval. V této pratii také zůstaly těžké figury a poměrně dost pěšců. Václav sice pěšáka ztrácel, ale pokud jsou ve hře těžké figury, nehraje jeden pěšák roli. Bohužel měl Vašek v jeden moment svým pěšákem táhnout kupředu a zamezit tak průniku soupeřova krále na svoji polovinu. Toto se však nestalo a tak po pár tazích Václav vzdal. Navíc ztrácel také na čase a jakmile nešlo zabránit proměně soupeřova pěšce, nemělo cenu to dál hrát, neboť krátce před tím došlo k výměně DAM. V případě remízy by Vacenovice v tomto utkání zvítězily a na remézu se také celou dobu partie jevila. Toto se ale nestalo a Petr Beránek tak zase "oplatil" Václavovi porážku na domácí půdě. Oba dva soupeři si tedy udrželi v tomto DUELU výhodu domácího prostředí. Na poslední 5-té šachovnice se utkal nadějný mladý šachista, hostující za Vacenovice z týmu ŠK Ratíškovice - Lukáš Macek a o dvě generace starší Jaroslav Španěl. Oba dva bez ELO bodů a těžko říct, kdo z nich je lepší. Utkání skončilo nerozhodně, jako 4-té v pořadí a bylo jasné, že Vacenovice bez bodu ze Ždánic neodjedou. Nicméně, došlo v 39-tém tahu partie ke zvratu, kdy Jaroslav Španěl zahrál dámou na diagonále šach a Lukáš Macek musel posunout pěšáka před krále. Poté došlo k již plánovanému útoku jezdcem a věže, kdy byla dána dáma do vazby a po konečné výměně přišel Lukáš o svoji dámu, výměnou za soupeřovu věž. Sice do té doby vedl o dva pěšce, ale opět byly ve hře těžké figury, a jedne či dva poěšci zde nehraji roli. Ovšem chyboval i Jaroslav Španěl a po výměně jezdů, došlo k takové zápletce, že Jaroslav Španěl byl nucen představit dámu před věž, která šachovala a tak Lukáš vyměnil zase dámu za věž, ale v opačném garde a partie tak skončila remízou, neboť každému ze soupeřů zůstal jeden pěšec a král. Partii sem vystavím, ale musím uznat, že je plná chyb.
Já bych jen zdůraznil chybný 33 tah černého (Macek), kdy po napadení pěšce soupeřovou dámou z Da2-e2, mělo přijít pokrytí pěšce také dámou a to na Db4-c5 šach!, po úhybném soupeřově manévru, mělo přijít zdvojení krytí volného pěšce věží z Va8-e8 a pak již mohl tlačit pěšce kupředu. Vyřadil by tak soupeřovu věž ze hry, protože by si ji přesunul z volného D sloupce, pod volného pěšáka. Určitě by chtěl zapojit do hry raději dámu. Mrkající. Po uvolnění pěšáka z černé diagonály B8-H2, by mohlo dojít k dalšímu mezišachu a soupeř by se nedostal na TEMPO. Ale...ale, prostě se to tak nezahrálo a jak jsem napsal, od začátku to bylo hráno dost nešťasně na obou stranách. Nicméně jak já říkám - historie se neptá a důležitý byl výsledek. Celek ze Ždánic je sinlý celek a Vacenovice z celkového dvojzápasu získali 4 body, což je super výsledek.

Výsledky na šachovnicích:

1. František Kašpárek - Josef Šebesta 0 : 1
2. Vladimír Kořínek - Jiří Neduchal 0 : 1
3. Petr Beránek - Václav Křižka 1 : 0
4. Radek Španěl - Petr Bělík 1 : 0
5. Jaroslav Španěl - Lukáš Macek 1/2 : 1/2 PARTIE ke stažení ZDE

CELKEM : 2,5 : 2,5


Tak to je hrací místnost v TJ Kovo Ždánice

A tady jsou už višchni zástupci obou klubů a vyplnují partiáře

Zde jsou již ponořeni do svých partií v úvodních tazích

A pohled od okna Usmívající se

Nejmladší "benjamínek" za hosty - Lukáš Macek a Jaroslav Španěl

A tady je Petr Bělík a Radek Španěl

Josef Šebesta a Františe Kašpárek

Václav Křižka se s Jirkou Neduchalem na partie dívali ve stoje, snad aby přes ty věže viděli Smějící se

A zde (pro nás) po prohrané partii p. Bělík s Radkem Španělem diskutují a p. Kašpárek přitakává

Tady je pro změnu je pohled na nejmladšího hráče týmu KOVO Petra Beránka

Josef Šebesta už ví jak na něj....Mrkající

Tady je již dohráno - na 1 šachovnici vítězí J. Šebesta - z pohledu F. Kašpárka (bílý)

A tohle je z pohledu J. Šebesty - za černé

No a Václav Křižka s Petrem Beránkem svedl napínavou a dlouhou partii Překvapený

Ja je vidět, partii sledovali všichni se zaujetím Mlčící

No a to je asi tak všechno z nedělního zápasu. Úžasný

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama