Seznam členů ŠK Kvasaco Vacenovice. V současné době máme 25 členů, z toho 10 aktivně hrajících dětí a mládežníků ! Hosté: Martin Kladňák (DURAS Brno)

Něco z pravidel

9. prosince 2011 v 13:54 | Martin Macek |  Studijní materiály
I když se to nejnižší soutežě až tak moc netýká, přece jen je dobré si připomenout jak je to s mobilem při turnaji nebo mistrovské partii.
Článek je převzat z webu České šachového svazu

Výklad pravidel
 • V části C. Pravidel FIDE - bleskový šach, platných od 1. 7. 2005, byla prokonzultována v KR situace, kdy jeden hráč má pouze krále a jeho soupeř zřejmou materiální převahu - např. krále a dámu. Komise rozhodčích ŠSČR k této situaci podává tento výklad: Pokud hráč s dámou udělá nemožný tah, byl komisí rozhodčích přijat výklad, že reklamující hráč, který má pouze krále, může reklamovat jen remízu, nikoliv výhru nemožným tahem soupeře.
 • Mobil - V Pravidlech FIDE je v čl. 12.2.b zcela jasně uvedeno:
  Je přísně zakázáno nosit do hracího prostoru (viz 12.5.) mobilní telefony nebo jiné elektronické komunikační prostředky, neschválené rozhodčím. Jestliže v hracím prostoru v průběhu hry zazvoní hráčův mobilní telefon, pak tento hráč partii prohrává. Bodový zisk soupeře určí rozhodčí."
  Vzhledem k možným nejasnostem projednala KR různé situace (např. co je to elektronický komunikační prostředek, co může být považováno za "zazvonění" telefonu, jak schvalovat el. komunikační prostředky apod.) a využila také semináře rozhodčích nejvyšších tříd, předcházejícího přímému jednání KR, k získání názorů kvalifikovaných a zkušených rozhodčích.
  Je nutné seznamovat hráčskou, funkcionářskou i laickou veřejnost maximální měrou se skutečností, že jakékoliv používání, zvonění, vibrování, blikání apod. elektronických komunikačních přístrojů (iPod, mobil, PDA, notebook atd.) za prvé ruší hráče a za druhé může být specifikováno jako pomůcka pro partii, zakázaná článkem 12.2.a. se všemi důsledky z toho vyplývajícími (již dnes existuje možnost v mobilním telefonu mít uloženu šachovou hru s úrovní cca 2 200 ELO).
  Komise vzala v úvahu i skutečnosti, které dosud v našich podmínkách lze jen velmi obtížně zajistit - např. převzetí všech takovýchto zařízení do trezorové úschovy atp.
  Pro samotnou hru a chování hráčů a rozhodčích, podává komise rozhodčích tento výklad:
  • Všechny vnesené elektronické komunikační prostředky je nutné před započetím hry oznámit rozhodčímu, který je schválí. V případě, že rozhodčí neschválí tyto prostředky (například z důvodů, že nejdou vypnout, hlasitě oznamují příchozí zprávy, zvukovým znamením oznamují vybité baterie aj.) je třeba ve spolupráci s pořadatelem (právní odpovědnost!) zajistit jejich řádné uschování. (Poznámka: Po vyjmutí baterií si asi nelze představit, že něco nejde vypnout)
  • Pokud rozhodčímu před začátkem utkání oznámí hráč, že z velmi vážných důvodů, jejichž posouzení je na rozhodčím (např. nutná dosažitelnost lékaře, bezpečnostních složek, signalizace vloupání, rodinné důvody atp.) musí být tzv. "na příjmu", je možné povolit ponechání pouze a jen mobilního telefonu v zapnutém stavu na tichý (tj. bez zvonění, pípání nebo případně jiných zvuků) chod a jeho uložení na místo, kde nebude nijak rušit soupeře ani ostatní hráče (např. blikáním nebo vibrací na stole u šachovnice). Jiná elektronická komunikační zařízení a telefony ostatních, zejména fukcionářů a hostů, je nutné vždy vypnout!.
  • V případě, že se telefon rozezní v tašce nebo bundě atd. ( a nikdo se k němu nehlásí), rozhodčí ve spolupráci s pořadatelem musí učinit vše, aby zjistili majitele. Komise například doporučuje, pokud je to možné, zmíněnou věc spolu s pořadatelem, případně kapitánem družstva přemístit na místo u rozhodčího a vyčkat konce utkání. Poté situaci řešit zapsáním rozhodnutí do zápisu.
  • Do zápisu o utkání je nutné poznamenat, kteří z hráčů a z jakých důvodů měli povoleno mít zapnutý mobil.
Nelze samozřejmě postihnout všechny možné situace, vzniklé a vznikající s rozvojem techniky, je tedy třeba opravdu používat Pravidla FIDE a jejich ustanovení v Předmluvě, zejména věta třetí a čtvrtá.
Tento výklad byl, stejně jako pravidla, schválen VV ŠSČR a poté je uveřejněn na webových stránkách svazu, rozeslán na jednotlivé krajské komise k zabezpečení jednotného výkladu a předán vedoucím jednotlivých skupin nejvyšších soutěží k distribuci ve Zpravodaji. Výklad platí ihned po zveřejnění.

Praha, 31.10.2005 Bohumír Sunek, předseda KR

Zde je pak celkem zajímavá diskuse ohledně mobilů, tak komu se chce, může si pročíst. Pokračuje to dál, až do strany tuším že 64!

další zajímavý pohled jsem našel na jiném blogu. více zde:

Tak věřím, že je zde určitě co k přečtení. Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama